TUR HAKKINDA

Tur günü İstanbul’da belirlenen duraklardan misafirlerimiz ile yola çıkacağız. Yanık Ülke Kula turumuzda Doğa içerisinde izole olacağız ve hijyen kulları ile güvenle gezeceğiz. Bu turumuzda kişi sayısı Max. 8 kişidir. Kula bölgesi, ülkemizin en önemli zenginliklerin yer aldığı bölgemizden biridir.

Kula jeo parkı, Manisa ili Kula sınırlarında 300 km² büyüklüğünde bir alanda yer alır. Yer kabuğunun hareketleri sonucu yüz yıllar içerisinde, yerkabuğunun parçalanması sonucu oluşmuştur. Kula jeo parkı 2013 yılında UNESCO tarafından sertifika verilerek, Türkiye'nin ilk jeoparkı seçilmiştir. Kula ile birlikte dünyada UNESCO jeopark ağındaki jeoparkların sayısı 100'e, Avrupa'da 58'e ulaşmıştır. Kula yöresi Türkiye'nin en genç volkanik alanıdır. Bir milyon yıl önce başlayan volkanik aktivite, 12 bin yıl önceki son patlama ile son görünümünü kazanmıştır.

Buranın adı, Antik dönemin büyük Coğrafyacısı, Strabon’un (İÖ 63 – İS 24) “Coğrafya” kitabında kömür karası bazalt taşlarından “Katakekaueme” yani Yanık Ülke Kula olarak geçmektedir.

Bölgede volkanik hareketlerin sonucunda; irili ufaklı 80 adet volkan konisi, üç farklı tipte bazalt lav akıntıları(Leçe), Volkanik kanyonlar, şelaleler, mağaralar, lavların pişirdiği topraklar, doğal heykeller, taş içinde taşlar (kestonitler), Anadolu’nun 200 milyon yıllık geçmişine ışık tutan şistler, Peri bacaları, kaybolan yeşil renkli okyanusları meydana gelmiştir. Çömlekçilikten, taş yapı işçiliğine, kaya mezarlarından, fosilleşmiş insan ayak izlerine kadar çok çeşitli değerleri içerisinde barındırmaktadır.

Bu programımızda yapacağımız yürüyüşler Kısa yürüyüşler ve doğa gezisi olup sağlıklı herkesin yürüyebileceği niteliğindedir. Tarih, sanat, vadiler, kanyonlar, Peri bacaları, Volkan Divitleri, Jeopark, köyler ve doğanın içinde butik, size özel, hijyenik ve güvenli, izole turumuz ile seyyah gibi bir Yanık Ülke Kula turu sizi bekliyor.

1.Gün: İstanbul >> Kınık >> Gelinkaya

Sabah saat 06:00 da İstanbul'dan hareket ediyor ve Cumalıkızık’ta kahvaltımızı yaparak programımıza başlıyoruz. Kahvaltı sonrası Çavdarhisar’da bulunan Aizanoi (Zeus) Antik Kentine gideceğiz. Aizanoi (Zeus) Antik Kenti M.Ö. 3 bin yıllarına uzanan. Roma, Bizans ve Frigyalılara ev sahipliği yapmıştır. Gediz’de öğlen yemeğimizi yedikten sonra Selendi’ye varıyoruz. Ardından Gelinkaya peri bacalarını gezmeye başlıyoruz. Burada fotoğraflarımızı çekip alanı gezeceğiz. Ardından bölgenin yaşam izlerini zaman içinde korumuş ve bugün hala bizi o dönemlere götüren mistik köy gezimizi tamamlayıp köy pansiyonuna yerleşiyoruz.

Konaklama: ŞATO Köy Evi Selendi Pansiyon Sahibi: Prof. Dr. Şaban GÜRCAN Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı, COVID-19 Laboratuvarı Sorumlusu

2.Gün: Kınık >> Acısu >> Çakırca >> Kula >> Kula Peri Bacaları >> Kula jeopark >> Eymir >> Kınık

Kahvaltımızın ardından Acısu kaplıcaları çıkış noktasında maden suyu çıkışını göreceğiz. Yeşil renkli kayaların ev sahipliğinde kaybolan okyanusun izlerini süreceğiz. Yolumuz bizi Çakırca Köyü Bazalt Sütunları ile birleştirecek. Burasını gezip fotoğraf çektikten sonra aracımız ile Gediz Nehri kıyısında bulunan Kula Peribacalarını gezmeye gidiyoruz. Tabiat anıtı ilan edilen Peri Bacalarını gezeceğiz. Ardından Jeosit ilan edilmiş Kula Divit Lav Akıntılarını (volkan bacası ve sütun bazaltlar) görebileceğimiz seyir noktalarına giderek fotoğraflayacağız.

Öğlen yemeğini Kula’da yiyeceğiz. Kula, mimarisi ve doğal güzelliği ıle bizleri misafir edecek. Burada koruma altına alınan 800 tane yaşamsal bina, 14 çeşit el sanatını görmek mümkün. Yemek ve kahve keyfinden sonra Kula Jeo Parkına gideceğiz. Günümüzden 5-15 bin yıl önce püsküren volkanların kalbine uzanan, aşınmamış (son nokta) volkan konilerinin griden, laciverte çalan renk geçişi içerisinde Kula Divit yürüyüş parkurunda 3 km yürüyeceğiz. Parkur üzerinde bu sefer ağaç yok. Yanık ülkenin külleri üzerinde adımlayarak ve üç tane ahşap köprüden geçerek volkan konilerine gideceğiz. Bol bol fotoğraf çekip lavların izini sürdükten sonra aracımız ile pansiyonumuza giderek dinleneceğiz.

Konaklama: ŞATO Köy Evi Selendi Pansiyon Sahibi: Prof. Dr. Şaban GÜRCAN Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı, COVID-19 Laboratuvarı Sorumlusu

3.Gün: Uşak>> Taşyaran Vadisi >>Uşak Ulubey Kanyonu >>Blaundus Antik Kenti>> Clandras

Kahvaltının ardından aracımız ile çıkıyoruz. Bu günkü ilk durağımız olan tarihi Çatal Köprü’yü gezecek ve Taşyaran vadisine gideceğiz. Burası panoraması ve doğal oluşumları ile bizi büyüleyecek güzellikte. Aracımız ile devam ederek Uşak’ta bulunan uşak müzesini gezeceğiz. Ardından dünyanın en büyük ikinci kanyonu olan Ulubey kanyonuna gidiyoruz. Burada seyir terasından kanyonu fotoğraflayacak ve ardından kanyonu üstten gören manzarada gezeceğiz. Gezimize devam ediyoruz. Blaundus antik kenti bizi misafir etmek için beklemekte. Antik kenti gezdikten sonra yolculuğumuza devam edeceğiz. Uşak’ta bulunan Frig döneminden kalma 2500 yıllık tarihi Clandras köprüsü milli parkına gidiyoruz. Şelale ve köprü de bol bol fotoğraf çekeceğiz.

Konaklama: ŞATO Köy Evi Selendi Pansiyon Sahibi: Prof. Dr. Şaban GÜRCAN Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı, COVID-19 Laboratuvarı Sorumlusu

4.Gün: Kula>>Sardes Antik Kenti >>Manisa >>İstanbul

Kahvaltının ardından eşyalarımızı toparlayarak buradan ayrılıyoruz. Tarihin izlerini süreceğimiz, ilk durağımız olan Sardis antik kentine gidiyoruz. Lidya devletine başkentlik yapmış Sardis antik kentini geziyoruz. Ardından aracımız ile devam ederek Manisa ağlayan kaya’yı geziyoruz. Bu güzel gezinin ardından; tarihi doğası, doğal oluşumları ile ünlü bu güzel bölgeye veda edip İstanbul’a doğru dönüşe geçiyoruz.
Genel Şartlar
  • Tek Kişi Konaklama Farkını Online Rezervasyon Menüsünden İnceleyebilirsiniz.
  • Tur esnasında 8 kişiye özel 16 kişilik minibüsler kullanılmaktadır.
  • Tur programında rehber gezi noktaları aynı kalmak şartıyla değişiklik yapma hakkına sahiptir.
  • Çocuk İndirimi bu turlarımızda uygulanmamaktadır.
  • Programdaki bazı günlerde öğlen yemekleri kumanya şeklinde alınacaktır.
  • Extra tur yoktur.
K.B. : Yanık Ülke Kula Turu konaklama opsiyonu Twin veya Triple Oda tiplerinde kişi başı fiyat için geçerlidir.
    Kötü           İyi

Konaklama: Köy Pansiyonu

Önemli not: Müze kartınızı lütfen yanınızda bulundurunuz.

Önerilen malzemeler: Yürüyüşe uygun spor ayakkabı, yağmurluk, güneş kremi, şapka, güneş gözlüğü, sinek kovucu, yedek kıyafetler, yedek ayakkabı, sandalet veya terlik, su matarası veya su şişesi, küçük sırt çantası, kişisel ilaçlarınız, fotoğraf makinası ve pilleriniz, çeşitli atıştırmalık, kuru meyve, meyve v.b

Kimler Katılabilir: Dünya üzerinde sayılı bulunan jeoparkı görmek, peri bacalarını gezmek, Yürümeyi doğa sporlarını, fotograf çekmeyi ve değişik aktiviteleri seven herkes katılabilir.

  • Bonus Kart
  • Maximum Kart
  • World Kart