Tur Liderlerimiz

Nükhet EVERİ

Cumhuriyet dönemi fotoğrafçılarından Kemal Everi'nin torunu olarak Bebek'te dünyaya geldi. Avusturya Lisesi'ni bitirdikten sonra Viyana Üniversitesi'nde okudu. Türkiye'ye dönmeden önce bir müddet Küba'da yaşadı ve Küba'da çalışan ilk Türk kadını oldu. 2002-2015 yılları arasında dört dönem TUREB (Turist Rehberleri Birliği) bünyesinde İRO (İstanbul Rehberler Odası) Yönetim Kurulu üyeliği yaptı. Milliyet "Sırt Çantam" köşe yazarı, Turist Rehberi, yazar, blogger, öykücü, konuşmacı, seyahat planlayıcısı, Ortadoğu Araştırmaları, Vegan.

Ödülleri
"Mardin / Güneş Ülkesi" kitabıyla, 2014 yılı Aralık ayında seyahat ve turizm sektörünün tüm branşlarını çatısı altında toplayan tek uluslararası organizasyon olan SKAL tarafından verilen ve "Turizm Oscarları" olarak adlandırılan “SKALİTE Turizmde Kalite” ödülü “En İyi Turizm Yayını” kategorisinde. "Mardin / Güneş Ülkesi" kitabı 2014 yılında ABD Harvard ve Princeton Üniversiteleri, Kanada McGill Üniversitesi ile ABD Congress Library tarafından başvuru kitabı olarak kabul edildi. 2015 yılı Aralık ayında SKAL tarafından verilen "SKALİTE Turizmde Kalite" ödüllerinin ikincisi "En İyi Rehber" kategorisinde. 21.02.2017'de Yeşilköy Rotary Kulübü tarafından Meslekte Üstün Hizmet Ödülü.

Selçuk ERACUN

1968 İstanbul’da doğdu. 1871'den beri İstanbul’da yaşamakta olan Eracun ailesinin 4. kuşağı.1997 yılında Ayasofya Müzesini Koruma ve Turizm Derneğinde yedi yıl çalıştı. Ayasofya ve Kariye müzesi zamanda yapı ile ilgili çeşitli araştırmalar yaptı. Bizans resim sanatı ve Ortodoks ikonaları üzerine araştırmalar yapıyor. Bu konuda araştırma ve çalışmaları devam etmekte. Ayasofya Müzesi'nde çalıştığı dönemde, ülkemize gelen birçok yerli ve yabancı misafirlere ve devlet konuğu statüsündeki protokole rehberlik hizmeti verdi. Kariye müzesini sekiz dilde anlatan tanıtım kitabının yazarı. Dolmabahçe sarayı ve Efes ören yerleri ile ilgili kitapları basıldı. Türkiye kültür envanterine “Yazar” kimliğiyle geçti. Sultanahmet Gazetesi isimli bölgesel gazetede çeşitli kültürel haber ve makaleleri bulunmakta. Gazete ve televizyonlarda çeşitli röportajları yayınlanmıştır. Ayasofya’nın derinliklerinde belgeselinin sanat yönetmenliğini yapmıştır; aynı zamanda bu eser Dan Brown'un Cehennem romanına da esin kaynağı olmuştur. Dan Brown Best Seller olan romanı belgeselde geçen Ayasofya'nın Dehlizleri ve Kuyularına dalış yapan profesyonel dalgıçların çektiği görüntülerden etkilenmiş ve kısa süre içerisinde romanını tamamlamıştır.

Asuman BİLGİÇ

1979 İstanbul’da doğdu. Sakarya Üniversitesi Tasarım ve Anadolu Üniversitesi Çalışma Ekonomisi bölümünden mezun oldu. 2008 yılında dağcılık, doğa yürüyüşü ve kaya tırmanış eğitimlerini kulüp eğitimi olarak tamamladı. Daha sonra Türkiye Dağcılık Federasyonun’dan Dağcılık eğitimlerini alarak, Türkiye Dağcılık Federasyonu Yürüyüş Liderliği belgesini aldı. Yurtdışında Elbruz, Devamend, Klimanjero, Zermat dağı, Türkiye’ de Ağrı, Süphan, Kaçkar, Erciyes, Hasan Dağı, Aladağlar'da ve Güney Toroslar'da pek çok yaz ve kış tırmanışına katıldı.  2014 yılında uzun yıllar çalıştığı sanayi işletmesinden istifa ederek ayrıldı. Doğa sporları organizasyon ve yürüyüş liderliği işini tam zamanlı yapmaya başladı. Halen Düş Patikası Seyahat Acentesi’nde Outdoor bölümü yöneticiliği ve yürüyüş liderliği yapmaktadır. Uzun yol bisiklet, ultra maraton ve dağ tırmanışı yaşam tarzı olup doğa tutkunudur.

Özcan YURDALAN

1955 Yılında Adana’da doğdu. 1977 yılında AFSAD (Ankara Fotoğraf Sanatçıları Derneği) kurucuları arasında yer aldı. 1977-1982 yılları arasında çeşitli gazete ve dergilerde çalıştı. 2000 yılında FV (Fotoğraf Vakfı) kurucuları arasında yer aldı. Seyahatname yazıyor. Yazıları ve fotoröportajları çeşitli gazete ve dergilerde yayınlanıyor. Uygulamalı Belgesel Fotoğraf Seminerleri ve çocuklarla Fotoğraf Atölyeleri düzenliyor. Uzun yolculuklara çıkıyor.

Kitapları

 • AHŞAP FANUS – İran Yolculuğu – Sarı Otobüs 1 – Agora Kitaplığı, İstanbul 2005
 • MAVİ ÇÖL – Pakistan Yolculuğu – Sarı Otobüs 2 – Agora Kitaplığı, İstanbul 2005
 • NAMASTE – Hindistan Yolculuğu – Sarı Otobüs 3 – Agora Kitaplığı, İstanbul 2007
 • SAGARMATHA ETEKLERİNDE-Nepal Yolculuğu-Sarı Otobüs 4-Agora Kitaplığı, İstanbul 2005
 • BELGESEL FOTOĞRAF VE FOTORÖPORTAJ – Agora Kitaplığı, İstanbul 2007
 • ATLARIN DENİZİ – Moğolistan Yolculuğu Sarı otobüs – 6 – Agora Kitaplığı,İstanbul 2009
 • BİR SEYYAHIN KAYBOLMA KILAVUZU – Yolcular İçin El aynası-1 – Agora Kitaplığı, İstanbul 2010
 • MAGRİP EN UZAK BATI – Fas Yolculuğu- Sarı Otobüs -7 – Agora Kitaplığı –İstanbul 2013
 • BİR İSYANI FOTOĞRAFLAMAK – Gezi’nin Fotoğrafçıları Naklediyor Agora yay. İstanbul 2014
 • Bonus Kart
 • Maximum Kart
 • World Kart