loading

COVID-19 (Koronavirüsü) ile ilgili bilgilendirme için tıklayınız.

Toroslar Düğmeli Evler Turu

TUR HAKKINDA
Toroslar düğmeli evler doğa turu yolculuğumuza, Torosların benzersiz mimari kültürü olan Düğmeli Evleri, Yılkı Atları, Altınbeşik Mağarası, yaylaları, antik göç ve tarihi ipek yolu, köyleri ve daha birçok doğal güzelliği ile ünlü Antalya Torosları'yla başlıyoruz. Toroslar doğa gezisinde göreceğimiz Düğmeli evlerin özelliği, sedir ağacından ahşabı birbirinin içine kenetlenecek şekilde iskelet olarak kullanıp, içine taş yığarak, herhangi bir harç veya çimento gibi malzeme kullanmadan yapılmış yapılar olmasıdır. İskeletin dışarıda kalan kısımları da düğme gibi gözüktüğü için adına düğmeli (pişduvan) evler deniyor. Düğmelievler turunda gideceğimiz köydeki evlerin tarihi silueti korunmuş; 2012’de Çekül Vakfı’nın TARİHİ KENTLER BİRLİĞİ’ne üyeliği kabul edilmiş. Yılkı atları doğa gezisi yapacağımız turumuzda; doğal yaşam, kültür ve tarihin içiçe olduğu size özel, hijyenik ve izole turumuz yerel lezzetleri ile damaklarımızı şenlendirecek olan seyyah gibi gezen bizleri beklemekte.
Antalya’nın dağları ovaları, yaylaları, gölleri, mağaralarının bulunduğu eşsiz güzellikteki kısmıdır Toroslar. Giden Gelmez Dağları'ndan başlayan; Ormana, İbradı, Akseki, Üzümdere Milli Parkı, Altınbeşik Mağarası Milli Parkı ve Kocakoru Tabiat Parkı sınırları içerinde kalan bölgedir. Düğmelievler fotograf turumuzda; bölgenin kültürünü, mimari yapısı ile geçmişten günümüze yansıtan Düğmeli evleri, bahar aylarında on iki çeşit endemik çiçek türlerini görebileceğiniz Eynif Ovası, ikibin metrelerde ansızın karşınıza çıkan Yılkı Atları, kuzular, oğlaklar ile çoban yatakları, Türkiye’nin yarı aktif karstik mağara sistemleri içerisinde yer alan Altınbeşik Mağarası Milli Parkı, antik dönemin izlerini süreceğimiz Erymna Antik Kenti ve sedir kokulu güzel bölge bizi beklemekte.

 

1.Gün İstanbul >> Antalya >> Akseki >> Sarıhacılar >> Onas Seyir noktası >> Ormana
Torolar düğmelievler turumuza, sabah belirtilen saatlerde transfer araçlarımız ile sizleri evlerinizden alarak (İstanbul, İzmir, Ankara, Antalya) havaalanına gidiyoruz. Farklı illerden ve İstanbul'dan gelen misafirlerimiz ile Antalya Havaalanı'nda saat 09:00 da toplanıyoruz. Kahvaltımızın ardından Antalya Toroslar’da bulunan Ormana’ya doğru yola koyuluyoruz. Bugün ilk durağımız Akseki. Antalya’nın bir ilçesi olan Akseki, kardelen çiçeklerinin ata toprağıdır. 1050 mt. irtifası olan Akseki; ormancılık, bağcılık, badem yetiştiriciliği ve meyveleri ve Toroslar’ın bozulmamış kültür izlerini görebileceğiniz bir ilçedir. Akseki’de bulunan Akseki Etnografya Müzesi’ni ve restore edilmiş tarihi evleri geziyoruz. Ardından kısa bir yolculukla Sarıhacılar Köyü’ne gidiyoruz. Sarıhacılar Köyü, 800 yıllık geçmişi ile bizi beklemekte. Roma döneminden günümüze kadar kullanılan kervan göç yolu üzerinde bulmakta. Düğmeli evleri ile meşhur olan bu köyde bulunan 650 yaşındaki Ahşap Cami'sinin en dikkat çekici bölümü ise ahşap minberidir. Ahşap minberin sadeliğine karşılık mihrap, ajur ve boyama tekniği ile oluşturulmuş oldukça zengin süslemelere sahiptir. Sarıhacılar Köyü gezimizden sonra aracımız ile Ormana’ya gidiyoruz. Ormana, Antalya’nın İbradı İlçesi sınırları içerisinde yer alır. Psidya sınırları içerisinde yer alan, Likyalıların atası olan Luvi’lerin dilinde İbradı, “akarsuyu gür” anlamında kullanılmıştır. Burada sedir ağacının muhteşem kokusu ile karşılayan ve yörenin özgün mimarisini yansıtan otelimize yerleşip, kendimizi Ormana sokaklarının güzelliğine bırakıyoruz. Sonrasında aracımız ile on dakika mesafede yer alan Onas Seyir noktasına giden yolda Çavuş üzümünün yetiştiği bağların arasından geçerek, panoramik olarak harika bir manzaraya sahip olan ve gün batımının keyifle izlendiği noktalar arasında olan Onas seyir noktasında sonlanan günün en güzel anlarını yaşayarak, butik otelimize dönüp akşam yemeğimizi alıyor ve dinlenmeye geçiyoruz.


2.Gün Ormana >> Eynif Ovası >> Yılkı Atları ve Tayları >> Tol Han
Yılkı atları doğa gezimize, kahvaltımızın ardından aracımız ile yaylalara doğru yola çıkarak başlıyoruz. Eynif Ovası diğer bir adı ile Eynif Yaylası bizi beklemekte. Aracımız ile seyir halindeyken yolumuzun üzerinde olan trik sincapları, tavşanlar, endemik bitki türleri, çam ve katran ağaçlarını da görüyoruz. Çoban yatakları, hayvancılık yapılan yerlere verilen yöresel bir isimdir. Bizde çoban yataklarının içine girip oğlakları ve anne keçileri göreceğiz. Toroslarda yetiştirilen keçilerin sütünden yapılan çoban peyniri, güveçte keçi yahnisi ve köftesi de tadabileceğimiz lezzetler arasında. Yol kenarlarında dilek taşları görecek ve dilek dilemek için kısa molalar vereceğiz. Eynif Yaylası bizi özgür ve keyifle gezen yılkı atları ile karşılamakta. Kervanların geçiş hattı üzerinde bulunan Eynif Yaylası üzerinde kervanların konaklama için mola verdikleri Tol Han da bulunmakta. Tol Han, bugün harabe durumda. Ayakta kalan birkaç kemeri ve duvarları bizi 1300'lü yıllara götürmeye yetecek yaşanmışlıkları barındırıyor. Osmanlı tarihinde padişahın izni ile İbradı parası bile basılmış. Harika fotoğraflar çekmek için hazır olun. Görseli, tertemiz havası ve bölgenin en yüksek noktalarından biri olan  Eynif Yaylasına doyamayacaksınız. Yaylada sağlık sorunu olmayan herkesin yapabileceği kısa bir yürüyüş yaparak tertemiz Torosların havasını içimize çekiyoruz ve aracımız ile Ormana’ya dönüşe geçiyoruz.


3.Gün Ormana >> İbradı >> Cevizli Köy >> Değirmenlik Köyü
Düğmelievler turumuzda bugun, otelimizde alacağımız kahvaltının ardından, İbradı ve etrafındaki köyleri gezeceğiz. Köy gezilerimiz ardından aracımız ile  tarihsel adı,“kutsal ve güzel tepe” anlamına gelen K[uwa]-Akra kelimelerinden türetilen Kagra (Kαγρα) Cevizli Köyü’ne doğru yola devam ediyoruz. Kagrai antik kenti üzerine yapılan Cevizli Köyü, planlı bir köy olma özelliği taşır. Tarihte Pisidia’dan gelen beylerin buraya yerleşmesi ile başlayan yaşam günümüzde devam etmektedir. Atatürk’ün talimatı ile imar planı yapılan köy, birbirini dik kesen ızgara biçiminde dikey ve yatay doğrultuda planlanmıştır. Düğmeli evleri ve düzenli sokakları ile Cevizli Köyü’nü gezecek, Kutsal ve Güzel Tepe’nin keyfini süreceğiz. Toroslar Düğmelievler doğa turumuzda aracımız ile devam ederek Değirmenlik Köyü’ne gidiyoruz. Değirmenlik, Kocakoru Tabiat parkı sınırında bulunan Torosların Gidengelmez Dağlarına komşu olan bir köydür. Değirmenlik Köyü, Manavgat çayını besleyen ana su kaynağının çıktığı yerde kurulmuştur. İçerisinde 260 yaşında su değirmeni bulunmaktadır. Beş ailenin yerleşmesi sonucu yerleşimin başladığı Değirmenlik Köyü'nü ve bölgeyi geziyoruz. Ardından aracımız ile otelimize dönüyoruz. Akşam yemeğini otelimizde alacağız.


4.Gün Ormana >> Ürünlü >> Altınbeşik Mağarası Milli Parkı >> İstanbul
Düğmelievler doğa turumuzda, sabah kahvaltımızın ardından aracımız ile hareket ediyoruz. Bugün ilk durağımız olan Ürünlü Köyü’nü gezeceğiz. Bu köy korumaya alınmayan köyler arasında olmasına rağmen yaşam hala devam etmekte. Köy ahalisi gezginleri ve sohbet etmeyi seviyor. Torosların çevrelediği köy İbradı bölgesinin mimari örneklerinin geçmişten günümüze bozulmadan kalması ile etkileyici. Meşegiller, çamgiller, sedir, köknar ağaçları coğrafi dokusunda önemli yer tutmakta. Ürünlü Köyü’nü gezdikten sonra aracımız ile devam ederek Altınbeşik Mağarası Milli Parkı'na gidiyoruz. Altınbeşik Mağarası kısmen aktif sistemler arasındadır. Mağaranın ilk 400 mt.si ziyaret edilebiliyor. 3 katlı olan mağara ,karstik yapısı ile dikkat çekiyor. Botlar ile gezilen mağara sarkıtlar, dikitler, doğal oluşan köprüler, havuzlar ve cam gibi suyu ile etkileyici bir özelliğe sahip. Türkiyede’ki en büyük yeraltı su mağarasıdır. Mağaranın 50 km.lik uzunluğu ile Dünya’da yeraltı su mağaraları arasında 3. en büyük mağara özelliği taşımaktadır. Mağara gezimizin ardından bu güzel bölge Toroslara veda ediyor, Antalya Havaalanına doğru gidiyoruz. Antalya havaalanından ayrılma saatimiz 19:00 dır. Uçaktan indikten sonra transfer araçlarımız ile sizi güvenle evlerinize bırakıyoruz.

Toroslar Düğmeli Evler Turu

Son 10 Kişi
TL 2.300,00 / Kişi Başı

Fiyata Dahil Olan Hizmetler

3 Gece Konaklama
3 Gün Kahvaltı
3 Gün Akşam Yemeği
Ev Havaalanı Transferi
Ulaşım
Rehberlik
Transferler
Seyahat Sigortası
Milli Park Giriş Ücretleri
Hijyen Paketi
Araç İçi İkramlar

Fiyata Dahil Olmayan Hizmetler

Kişisel Harcamalar
Öğlen Yemekleri
İlk Gün Kahvaltısı
Müze Giriş Ücretleri
Uçak Biletler

Hareket Saatleri

  • 09:00 Antalya Havaalanı
‘’Dilerseniz rezervasyonunuzu telefondan da tamamlayabilirsiniz.’’
256 bit 256 bit şifreleme ile yüksek güvenlikli online alışveriş keyfi