TUR HAKKINDA

Düş Patikası Edebiyat ve Kültür Turları

Serisi Başlık; Orhan Veli ve Tevfik Fikret İzinde İstanbul Nebil Özgentürk’ün portre anlatımıyla.

Edebiyatımızın ve şiirimizin en önemli isimlerin ’den ikisi olan Orhan Veli ve Tevfik Fikret’in İstanbul semt ve sokakların ’da izlerini sürüyoruz.

Tur Programı

Misafirlerimiz ile sabah saat 10.00 da Beyoğlu Galatasaray Lisesinin önünde buluşuyoruz. Kahvaltı için bizlere özel rezerve edilmiş olan kahvaltı mekânına geçiyoruz. Nebil Özgentürk ile güzel bir kahvaltı sohbeti yaptıktan sonra, Buradan her iki büyük edebiyat insanı ve şairimizin ’de bolca vakit geçirdiği Beyoğlu’nun tarih kokan mekânlarında iz sürüyoruz. Çiçek pasajı, Tevfik Fikret’in bir dönem görev yaptığı Galatasaray Lisesi, Hazzo Pulo pasajı ve şairler kahvesi göreceğimiz mekânlardan bazıları. Beyoğlu’nda yaptığımız bu gezi ve izleyeceğimiz belgeselden sonra Rumeli hisarına doğru aracımız ile yol alıyoruz. Rumeli Hisar üstünden devam ettiğimiz programımızda, Buranın tarihi ve bu iki şairimizin üzerinde bıraktığı izleri tazeliyoruz. Asırlık ağaçların altından geçerken İstanbul’un en güzel tepelerinden birinden Boğaz’ı seyrediyoruz. Boğaziçi Üniversitesi hakkında bilgi aldıktan sonra, kampüs kıyısından, yeşillikler içindeki görkemli binalara hayranlıkla bakıp, sahile doğru yol alıyoruz. Yolda biraz mahzun, çokça şiir dolu bir eve takılıyor gözlerimiz. Servet-i Fünûn döneminin yalnız şairlerinden Tevfik Fikret‘in kendi yaptırdığı, küskün bir şair olarak köşesine çekilip, o güzel eserlerini verdiği ve bahçesinde gömülü olduğu evini, yani Aşiyan’ı ziyaret ediyoruz. Müze olarak kullanılan bu evde Nebil Özgentürk ile çokça bu iki edebiyat insanı üzerine sohbetler ediyoruz. Yine bu bölgedeki Orhan Veli heykelini görüyoruz. Bu ziyaretten sonra Aşiyan mezarlığın ’da hem bu iki şair için hem de birçok ünlü fikir ve edebiyat insanına selam vererek turumuzu noktalıyoruz.
Genel Şartlar

Önerilen malzemeler: Rahat bir ayakkabı, Rahat Kıyafetler, Şapka, Güneş gözlüğü, Küçük sırt çantası, Yağmurluk, Düzenli kullandığınız ilaçlar,

Rehber gezinin seyrini bozacak nedenlerden (yol durumu, hava şartları ) dolayı programda değişiklik yapabilir.

Orhan Veli ve Tevfik Fikret İzinde İstanbul Turu fiyat kişi başıdır, çocuk indirimi uygulanmaz.
    Kötü           İyi
  • Bonus Kart
  • Maximum Kart
  • World Kart