TUR HAKKINDA

DÜŞ PATİKASI EDEBİYAT ve KÜLTÜR TURLARI SERİSİ

Nazım Hikmet’in Balkan Serüveni Etkinlik Yönetmeni & Anlatıcısı: Nebil Özgentürk Etkinlik Rehberi & Koordinatörü: Hakkı Kaya Ocakaçan

Etkinlik Teması: Mavi gözlü Dev - Nazım Hikmet’in Balkan Serüveni Tarih: 26 Ekim – 29 Ekim 2018 (3 gece 4 gün) Çokkkk yorgunum beni bekleme kaptan... Beni o Mavi Liman’a çıkaramazsın. Bir vapur geçer Boğaz’a doğru. Ben bir ceviz ağacıyım Gülhane Parkı’nda. Gülhane parkı... ve Mehmettt sana sesleniyorum. Dizelerini Bulgaristan Varna’da Yazdı. O dizelerin izini sürmek ve bu heyecana ortak olmak için, Bulgaristan’a gidiyoruz. Nazım’ın 1950’li yıllarda Bulgarlstan’da, Türklerin yoğun yaşadığı köylerde... o günlerden bugüne... Nazım’ın yoğun günler ve dostluklar yaşadığı, anılar biriktirdiği Sofya, Varna, Deliorman ve Kırcaali’den izler, hatıralar yollar bizleri bekler.

1.Gün: İstanbul - Burgaz - Varna

Sabah saat 07.00 da misafirlerimizle buluşarak sınıra doğru yola çıkıyoruz. Selim Paşa’da yarım saatlik molanın ardından sınır kapısına varıyoruz. Gümrük ve pasaport işlemlerimizi tamamlayıp Bulgaristan’a griş yapıyoruz. Burgaz’da öğlen yemek molası ve şehir turu sonrasında Varna’ya hareket ediyoruz. Varna şehir turumuz esnasında Varna Katedrali, Seagarder (Deniz Bahçesi), Nazım Hikmet’in kaldığı otel ve Nazım Hikmet’in bir çok şiirin yazdığı Varna Limanı görüp otelimize gidiyoruz.

2.Gün: Varna - Balçik - Ruscuk

Kahvaltımızı otelde aldıktan sonra Nazım’ın hayatındaki en önemli şiirleri yazdığı şirin kasaba Balçik’a hareket ediyoruz. Balçik şehir gezimiz ve Nazım Hikmet’in burada yazdığı şiirleri ve buradaki yaşamını andıktan sonra Ruscuk’a doğru hareket ediyoruz. Yolumuzun üzerinde Şumnu’da Nazım Hikmet Kültür Merkezini ziyaret ediyoruz. Daha sonra yola devam ederek Tuna kıyısında Mitatpaşa’nın yaşadığı Ruscuk’a ulaşıp otelimize yerleşiyoruz.

3.Gün: Ruscuk - Sofya

Kahvaltımızı otelde aldıktan sonra Ruscuk şehir turumuzu yapıyoruz. Şehir turumuzun ardından Ruscuk’tan ayrılarak Tarnovo – Veliko üzerinden Sofya’ya ulaşıyoruz. Sofya. Şehir turumuz sırasında Balkanların en büyük kilisesi olan Alexsander Nevski Katedrali, Milli Kütüphane, Sofya Üniversitesi, neoklasik stilde yapılmış olan Bulgar Milli Tiyatrosu, Eski Sofya, Rotonda Kilisesi ve Aya Nedelya Kilisesi bulunmaktadır. Ardından yazarımız Nebil Özgentürk’le birlikte Nazım'ın Sofya'da çok beğendiği iki noktayı ziyaret edeceğiz. Vitosha Caddesi ve Borisova Gradina Parkı... Buralarda Nazım’ın şiirlerini okuyacağız. Sofya’daki Nazım Hikmet temaslarımızın ardından Nebil Özgentürk ile vedalaştıktan sonra otelimize yerleşerek dinleniyoruz.

4.Gün: Sofya - Filibe - Kırcaali - İstanbul

Kahvaltımızın ardından Sofya’daki son gezilerimizi yaparak. Filibe’ye hareket ediyoruz. 4000 yıllık geçmişi sahip olan Filibe’de eski şehri gezdikten sonra Nazım Hikmet’in ziyaret ettiği ve Türklerin yaşadığı Kırcaali’ye ulaşıyoruz. Kırcaali gezimizin ardından İstanbul’a dönüşe geçiyoruz. Akşam saatlerinde İstanbul’a ulaşmış oluyoruz.

Genel Şartlar
 • Tek Kişi Konaklama Farkını Online Rezervasyon Menüsünden İnceleyebilirsiniz.
 • Tur programında rehber yol ve hava durumundan kaynaklanan sebeblerle programda değişiklik yapma hakkına sahiptir,
 • Tur esnasında araçta yöreye özgü müzikler dinlenmektedir,
 • Ulaşımlarımız kişi sayısına göre en konforlu araçlar ile sağlanmaktadır.
  • 19 Kişilik Volkswagen Crafter & Mercedes Sprinter
  • 27 Kişilik Otokar Sultan Maxi & Isuzu Novo Lux
  • 46 Kişilik Temsa Safir & Mercedes Travego
 • Rezervasyon iptal ve iade şartlarımızı incelemek için tıklayınız.
Bayram dönemleri ve diğer özel dönemlerdeki seyahatlerinizi planladığınız tarihte gerçekleştirmek için vize başvurularınızı seyahat tarihinden minimum 60 gün önce yapmanız gerekmektedir. Bulgaristan turuna katılacak olan Türkiye vatandaşlarının bu ülkelere seyahatleri vizelidir.
K.B. : Nazım Hikmet'in Balkan Serüveni Turu konaklama opsiyonu Twin veya Triple Oda tiplerinde kişi başı fiyat için geçerlidir.
    Kötü           İyi
 • Bonus Kart
 • Maximum Kart
 • World Kart