TUR HAKKINDA

Süryani köyleri… Tarihin sessiz tanıkları. Güneydoğu Anadolu’da, Dicle’yle Suriye sınırı arasında kalan yüksek kalker platosu, inişli çıkışlı tepeleri ve vadileriyle günümüzde hâlâ herkese ve her yere oldukça uzaktır. Oysa ki Süryaniler sayıca çok azalmış da olsalar, eskilerde ulaşımı güç, dış dünyayla çoğunlukla bağlantısı kesik, dağlık Turabdin’de salt buraya özgü, buradan başka hiçbir yerde yeşermesi mümkün olmayan kültürlerini korumayı başarıyorlar. Örneğin dünyanın kadim dillerinden biri olan Aramice’nin bir lehçesi, resmî literatür ve teoloji dili olan ve tüm kilise ve manastırlarda kullanılan Süryanice’nin halk dili versiyonu olan ve bugün dünya üzerinde risk altındaki diller sıralamasında ciddi biçimde tehlikede olan diller arasında gösterilen Surayt / Turoyo hâlâ Turabdin bölgesinde halk tarafından konuşulan bir dildir. Eşi benzeri zor bulunur bir kültür çeşitliliği yansıtan bu bölge, evrensel kültür mirası içinde ele alınmalıdır. Bu ve bunun gibi pek çok nedenden dolayı bölgeyi tam anlamıyla tanımak ve anlamak için öncelikle Süryani kültürünü çok daha derinden tanımak gerekir. Mardin ve yöresini gezmiş olanların mutlaka bu kültürü gerçek anlamda tanıyabilmek için çoğu kimsenin bilmediği, tanımadığı bu dünyaya adım atması gerekir. Sizi eşi benzeri olmayan bir yolculuğa davet ediyoruz.

1.Gün: İstanbul - Mardin

Sabah belirtilen saatlerde transfer araçlarımız ile sizleri evlerinizden alarak İstanbul Havaalanına gidiyoruz. Türk Hava Yolları’nın TK2674 (saat 06:15) seferi ile Mardin’e uçuyoruz. Mardin’de özel aracımızla panoramik şehir turu ve fotoğraf molalarının ardından eski bir Güneş Tapınağı’nın üstüne kurulmuş ve bir zamanlar dünya Süryanilerinin Patriklik Merkezi olan ve bu nedenle de manastırların en önemlisi Deyrulzafaran Manastırı’nı ziyaretle güne başlıyoruz. Manastırın ardından Kıllıtmara (Eski Kale) köyündeki Mor Cercis kilisesini ziyaret ediyoruz. Serbest öğle yemeğimizin ardından Bnebil (Bülbül) Köyü’nü görüp Mardin Merkez’e dönüyoruz. Merkezde gezmek ve alışveriş yapmak için boş zaman. Akşam yemeğimiz dünyanın en iyi 10 aşçısı arasına girmiş olan Mardinli Ebru Baybara Demir'in işlettiği, Mimar Lole'nin eserlerinden biri olan ve Suriye Ovası'na bakan Mardin'in en güzel konaklarından dünyaca Ünlü Cercis Murat Konağı’nda.

Konaklama: İzala Otel

2.Gün: Mardin - Nusaybin - Midyat

Sabah kahvaltımızın ardından valizlerimizle otelden ayrılıyor ve İpekyolu üzerinden Nusaybin yönüne yola koyuluyoruz. Suriye sınırı boyunca tarihi İpekyolu üzerinde ilerliyoruz. Nusaybin’de vereceğimiz bir molanın ardından Tur İzlo (Bagok) Dağları’nda yer alan Mor Evgin Manastırı’nı ziyaret ediyoruz. Serbest öğle yemeğimizi Nusaybin’de alıyoruz. Yemeğimizin ardından Nusaybin’i geziyoruz. Son tren istasyonu, dünyanın ilk üniversitesi Nusaybin Okulu’nun kalıntıları, Nusaybin Kamışlı eski sınır kapısı, Mor Yakup Kilisesi, Kaçakçılar Çarşısı görüldükten sonra sınır boyunca ilerleyerek Gündükşükro (Ikritho d’İto) ve Mar Bobo köylerini ziyaret ediyoruz. Köylerin kiliselerini görüyor, hikâyelerini dinliyor ve halkla sohbet ediyoruz. Ziyaretlerimizin ardından Beyazsu üzerinden Midyat’a geçiyoruz.

Akşam yemeği ve konaklama Shmayaa Otel’de.

3.Gün: Midyat ve köyler

Sabah kahvaltımızın ardından Turabdin Bölgesi Metropolitlik Merkezi olan Deyrulumur (Mor Gabriel) Manastırı'nı ziyaret ediyoruz. Manastır ziyaretimizin ardından bir Ezidi köyünü görüyoruz ve daha sonra Süryani köylerini görmek üzere yola koyuluyoruz. İlk durağımız Kafro Tahtayto (Elbeğendi) köyü. Köyün kiliselerini ve köyü görüp burada dünyaca ünlü Kafro Pizzacısı’nda serbest öğle yemeğimiz için mola veriyoruz. Yemekten sonra Arkah (Üçköy) Köyü’ne geçiyor ve köyü ziyaret ediyoruz. Ardından köyün sınırları içerisinde bulunan Mor Malke Manastırı’nı geziyoruz. Daha sonra yolumuz üzerindeki değişik köylerden geçerek Tur İzlo (Bagok) Dağı’nın zirvesindeki Mor Yakup d’Qarno Manastırı’na misafir oluyoruz ve ardından Midyat Merkez’e dönüyoruz.

Akşam yemeği ve konaklama Shmayaa Otel’de.

4.Gün: Midyat ve köyler - İstanbul

Sabah kahvaltımızın ardından Dargeçit yoluna çıkarak Salah (Barıştepe) Köyü’nde Mor Yakup Manastırı’nı ziyaret ediyor ve yol üzerindeki değişik köylerden geçerek Kafro Elayto (Arıca) köyündeki Mor Aho Manastırı’nı görüyoruz. Dargeçit yolu üzerinde bulunan Dayro Daslibo köyünü ve kiliseyi de gördükten sonra Bethkustan Köyü’nü ziyaret ediyoruz. Buradan Hah (Anıtlı) Köyü’ne geçiyor, orada bizim için hazırlanmış olan yemeklerle öğle molamızı veriyoruz. Köy sakinleriyle sohbet ediyor, Meryemana Kilisesi’ni, Mor Sobo Katedralinin kalıntılarını ve köyü gördükten sonra Midyat’a dönüp oradan Aynward (Gülgöze) köyüne geçiyoruz. Köy ziyaretimizin ardından İstanbul’a dönmek üzere Mardin havalimanına döğru yola koyuluyoruz.Türk Hava Yolları’nın TK2677 (saat 18:40) sefer sayılı uçuşuyla İstanbul’a uçuyoruz. Turumuzun sonunda tekrar transfer araçlarımız ile evlerinize bırakılıyorsunuz.
Genel Şartlar
 • Tek Kişi Konaklama Farkını Online Rezervasyon Menüsünden İnceleyebilirsiniz.
 • Tur programında rehber yol ve hava durumundan kaynaklanan sebeblerle programda değişiklik yapma hakkına sahiptir,
 • Tur esnasında araçta yöreye özgü müzikler dinlenmektedir,
 • Ulaşımlarımız kişi sayısına göre en konforlu araçlar ile sağlanmaktadır.
  • 19 Kişilik Volkswagen Crafter & Mercedes Sprinter
  • 27 Kişilik Otokar Sultan Maxi & Isuzu Novo Lux
  • 46 Kişilik Temsa Safir & Mercedes Travego
 • Rezervasyon iptal ve iade şartlarımızı incelemek için tıklayınız.
K.B. : Mardin Süryani Köyleri Turu konaklama opsiyonu Twin veya Triple Oda tiplerinde kişi başı fiyat için geçerlidir.
    Kötü           İyi
 • Bonus Kart
 • Maximum Kart
 • World Kart