loading

COVID-19 (Koronavirüsü) ile ilgili bilgilendirme için tıklayınız.

Mardin Süryani Köyleri Turu

TUR HAKKINDA
Süryani köyleri… Tarihin sessiz tanıkları. Güneydoğu Anadolu’da, Dicle’yle Suriye sınırı arasında kalan yüksek kalker platosu, inişli çıkışlı tepeleri ve vadileriyle günümüzde hâlâ herkese ve her yere oldukça uzaktır. Oysa ki Süryaniler sayıca çok azalmış da olsalar, eskilerde ulaşımı güç, dış dünyayla çoğunlukla bağlantısı kesik, dağlık Turabdin’de salt buraya özgü, buradan başka hiçbir yerde yeşermesi mümkün olmayan kültürlerini korumayı başarıyorlar. Örneğin dünyanın kadim dillerinden biri olan Aramice’nin bir lehçesi, resmî literatür ve teoloji dili olan ve tüm kilise ve manastırlarda kullanılan Süryanice’nin halk dili versiyonu olan ve bugün dünya üzerinde risk altındaki diller sıralamasında ciddi biçimde tehlikede olan diller arasında gösterilen Surayt / Turoyo hâlâ Turabdin bölgesinde halk tarafından konuşulan bir dildir. Süryani Köyleri turumuzda gezdiğimiz bu bölge eşi benzeri zor bulunur bir kültür çeşitliliği yansıtmaktadır ve evrensel kültür mirası içinde ele alınmalıdır. Bu ve bunun gibi pek çok nedenden dolayı bölgeyi tam anlamıyla tanımak ve anlamak için öncelikle Süryani kültürünü çok daha derinden tanımak gerekir. Mardin ve yöresini gezmiş olanların mutlaka bu kültürü gerçek anlamda tanıyabilmek için çoğu kimsenin bilmediği, tanımadığı bu dünyaya adım atması gerekir. Mardin Süryani köyleri turumuzla sizi eşi benzeri olmayan bir yolculuğa davet ediyoruz.


1.Gün: İstanbul >> Mardin
Mardin Süryani köyleri turumuzda ilk olarak, sabah belirtilen saatlerde transfer araçlarımız ile sizleri evlerinizden alarak İstanbul havaalanına gidiyoruz. İstanbul Havaalanından Türk Hava Yollarının TK2674 numaralı uçuşu ile saat 06.55 de Mardine uçuyoruz. Farklı illerden ve İstanbul'dan gelen misafirlerimiz ile Mardin Havaalanı'nda saat 10:00 da toplanıyoruz. Özel aracımız ile Mardin'e hareket ediyoruz. Mardin’de aracımızla panoramik şehir turu ve fotoğraf molalarının ardından eski bir Güneş Tapınağı’nın üstüne kurulmuş ve bir zamanlar dünya Süryanilerinin Patriklik Merkezi olan ve bu nedenle de manastırların en önemlisi Deyrulzafaran Manastırı’nı ziyaretle güne başlıyoruz. Manastırın ardından Kıllıtmara (Eski Kale) köyündeki Mor Cercis kilisesini ziyaret ediyoruz. Serbest öğle yemeğimizin ardından Bnebil (Bülbül) Köyü’nü görüp Mardin Merkez’e dönüyoruz. Merkezde gezmek ve alışveriş yapmak için boş zaman. Akşam yemeğimiz dünyanın en iyi 10 aşçısı arasına girmiş olan Mardinli Ebru Baybara Demir'in işlettiği, Mimar Lole'nin eserlerinden biri olan ve Suriye Ovası'na bakan Mardin'in en güzel konaklarından dünyaca Ünlü Cercis Murat Konağı’nda.

Konaklama: İzala Otel

 

2.Gün: Mardin >> Nusaybin >> Midyat
Mardin Süryani köyleri turumuzda, sabah kahvaltımızın ardından valizlerimizle otelden ayrılıyor ve İpekyolu üzerinden Nusaybin yönüne yola koyuluyoruz. Suriye sınırı boyunca tarihi İpekyolu üzerinde ilerliyoruz. Nusaybin’de vereceğimiz bir molanın ardından Tur İzlo (Bagok) Dağları’nda yer alan Mor Evgin Manastırı’nı ziyaret ediyoruz. Serbest öğle yemeğimizi Nusaybin’de alıyoruz. Yemeğimizin ardından Nusaybin’i geziyoruz. Son tren istasyonu, dünyanın ilk üniversitesi Nusaybin Okulu’nun kalıntıları, Nusaybin Kamışlı eski sınır kapısı, Mor Yakup Kilisesi, Kaçakçılar Çarşısı görüldükten sonra sınır boyunca ilerleyerek Gündükşükro (Ikritho d’İto) ve Mar Bobo köylerini ziyaret ediyoruz. Köylerin kiliselerini görüyor, hikâyelerini dinliyor ve halkla sohbet ediyoruz. Ziyaretlerimizin ardından Beyazsu üzerinden Midyat’a geçiyoruz.

Akşam yemeği ve konaklama Shmayaa Otel’de.

 

3.Gün: Midyat ve köyler
Sabah kahvaltımızın ardından Turabdin Bölgesi Metropolitlik Merkezi olan Deyrulumur (Mor Gabriel) Manastırı'nı ziyaret ediyoruz.   Manastır ziyaretimizin ardından bir Ezidi köyünü görüyoruz ve daha sonra Süryani köylerini görmek üzere yola koyuluyoruz. İlk durağımız Kafro Tahtayto (Elbeğendi) köyü. Köyün kiliselerini ve köyü görüp burada dünyaca ünlü Kafro Pizzacısı’nda serbest öğle yemeğimiz için mola veriyoruz. Yemekten sonra Arkah (Üçköy) Köyü’ne geçiyor ve köyü ziyaret ediyoruz. Ardından köyün sınırları içerisinde bulunan Mor Malke Manastırı’nı geziyoruz. Daha sonra yolumuz üzerindeki değişik köylerden geçerek Tur İzlo (Bagok) Dağı’nın zirvesindeki Mor Yakup d’Qarno Manastırı’na misafir oluyoruz ve ardından Midyat Merkez’e dönüyoruz.

Akşam yemeği ve konaklama Shmayaa Otel’de.

 

4.Gün: Midyat ve köyler >> Mardin
Sabah kahvaltımızın ardından Dargeçit yoluna çıkarak Salah (Barıştepe) Köyü’nde Mor Yakup Manastırı’nı ziyaret ediyor ve yol üzerindeki değişik köylerden geçerek Kafro Elayto (Arıca) köyündeki Mor Aho Manastırı’nı görüyoruz. Dargeçit yolu üzerinde bulunan Dayro Daslibo köyünü ve kiliseyi de gördükten sonra Bethkustan Köyü’nü ziyaret ediyoruz. Buradan Hah (Anıtlı) Köyü’ne geçiyor, orada bizim için hazırlanmış olan yemeklerle öğle molamızı veriyoruz. Köy sakinleriyle sohbet ediyor, Meryemana Kilisesi’ni, Mor Sobo Katedralinin kalıntılarını ve köyü gördükten sonra Midyat’a dönüp oradan Aynward (Gülgöze) köyüne geçiyoruz. Köy ziyaretimizin ardından evlerimize dönmek üzere Mardin havalimanına döğru yola koyuluyoruz. Mardin havaalanından Türk Hava Yollarının TK2677 numaralı uçuşu ile saat 18.30 da İstanbul Havaalanına hareket ediyoruz. Uçaktan indikten sonra yine transfer araçlarımız ile güvenle evlerinize bırakılacak, Mezopotomya'nın güzelliği içinde bir gezi yapmış olmanın keyfini yaşayacaksınız

Mardin Süryani Köyleri Turu

Son 10 Kişi
TL 4.300,00 / Kişi Başı

Fiyata Dahil Olan Hizmetler

Uzman Rehberlik Hizmeti (Rehber: Nükhet Everi)
Türk Havayolları Uçak Bileti
Ev Havaalanı Transferi
1 Gece Mardin İzala Otel’de Konaklama
2 Gece Midyat Shmayaa Otelde Konaklama
3 Kahvaltı
2 Akşam Yemeği
Cercis Murat Konağında 1 Akşam Yemeği
1 Öğlen Yemeği
Nükhet Everi'nin Ödüllü Kitabı ''Mardin / Güneş Ülkesi''
Programda Belirtilen Tüm Geziler
Tur Boyunca Konforlu ve Klimalı Araçla Ulaşım
Tüm Müze ve Ören Yeri Girişleri
Tüm Otoban ve Otopark Ücretleri
Zorunlu Seyahat Sigortası
Hijyen Paketi

Fiyata Dahil Olmayan Hizmetler

Öğle Yemekleri
Akşam Yemeklerinde Alınacak İçecekler
Otel Ekstraları ve Kişisel Harcamalar
Programda Belirtilmeyen Her Türlü Hizmet

Hareket Saatleri

  • 10.00 Mardin Havaalanı
‘’Dilerseniz rezervasyonunuzu telefondan da tamamlayabilirsiniz.’’
256 bit 256 bit şifreleme ile yüksek güvenlikli online alışveriş keyfi