TUR HAKKINDA

Yılbaşında, kadim uygarlıkların beşiği, her şeyin başladığı topraklara, Mardin'e gidiyoruz. Zengin bir coğrafyanın öyküsünü dinlemek, görkemine şahit olmak için Mardin, Midyat, Dara, Nusaybin, bölgenin Süryani ve Ezidi köylerini çok detaylı şekilde içine alan gezimizde sizleri de aramızda görmek dileğiyle,

1.Gün: İstanbul - Mardin

Türk Hava Yolları’nın TK2674 seferi ile sabah saat 07:25 'de İstanbul'dan Mardin’e uçuyoruz. Farklı şehirlerden katılacak olan misafirlerimiz için Mardin havaalanı buluşma saatimiz 10:00 'dur. Mardin Havalimanı’ndan özel aracımızla hareket edip panoramik bir şehir turu ve fotoğraf molalarının ardından eski bir güneş tapınağının üstüne kurulmuş ve bir zamanlar dünya süryanilerinin patriklik merkezi olan Deyrulzafaran Manastırı’nda alacağımız kahvaltı ile güne başlıyoruz. Kahvaltımızın ardından Deyrulzafaran Manastırı’nı ziyaret ediyoruz. Sonra Dara’ya geçiyoruz ve eski çağlarda Mezopotamya’nın önemli yerleşimlerinden biri ve ipek yolu üzerinde doğu roma döneminde askeri bir garnizon olan dara / anastasiopolis antik kentinde, kaya mezarları, sarnıçlar, zindan ve köy ziyaretlerimizin ardından Mardin merkeze dönüyor ve serbest öğle yemeği molamızı veriyoruz. Öğle yemeği molamızın ardından Osmanlı döneminde Hamidiye milis alayları kışlası olan, şimdiki Sakıp Sabancı Mardin Kent Müzesi’ni ziyaret ediyoruz ve sonrasında yürüyerek şehri geziyoruz. Mardin’in en önemli süryani kiliselerinden kırklar kilisesi, Cumhuriyet meydanı, Mardin çarşıları (marangozlar, bakırcılar, kuyumcular çarşıları vb), süryani taş ustalarının el emeği göz nuru Mardin evleri , Artuklu dönemi önemli eserlerinden Ulu cami, Mardin’in sembolü olmuş olan kız meslek lisesi kapısı ve Artuklu döneminin önemli medreselerinden Zinciriye medresesi , şehirdeki yürüyüşümüzde göreceklerimizden bazıları. Akşam yemeği ve konaklama Mardin’de otelimizde.

2.Gün: Mardin - Midyat - Mardin

Sabah kahvaltımızın ardından Midyat’a gidiyoruz. Turabdin bölgesi metropolitlik merkezi olan Deyrulumur (mor Gabriel) Manastırı’nı ziyaret ediyoruz. Ardından Midyat Merkez’e dönüp yürüyerek Midyat’ı gezerken Süryani ustalarının el emeği göz nuru Midyat Evleri’ni, film platosu olarak da kullanılan Midyat’ın en güzel evlerinden Devlet Konuk Evi’ni ve Midyat çarşılarını görüyoruz. Serbest öğle yemeği molamızın ardından Turabdin bölgesinin ilk metropolitliği olan güzel süryani köyü hah / anıtlı Köyü’nde Turabdin kiliseleri içinde formu itibariyle eşi benzeri bulunmayan meryemana Kilisesi’ni ziyaret ediyoruz. Daha sonra Mardin merkeze dönüyor ve akşam için hazırlanıyoruz. Akşam Mardin’in en güzel konaklarından dünyaca ünlü Çercis Murat Konağı’nın Mezopotamya Ovası’na bakan büyülü atmosferinde, dünyanın en iyi şeflerinden ebru Baybara demir’in bizim için hazırladığı harika yemekler eşliğinde, yörenin en güzel müzikleri ve muhteşem bir eğlence ile yeni yılı karşılıyoruz. Konaklama Mardin’de otelimizde.

3.Gün: Mardin - Nusaybin - İstanbul

Bereketli Mezopotamya Ovası’na bakarak uyanacağımız yeni yılın ilk gününde, sabah alacağımız geç kahvaltının ardından otelimizden ayrılıp, Mardin’in en özel ve güzel kilisesi mort Smuni’ye (Azize Smuni) gidiyoruz. Halk arasında “yedilerin anası” diye anılan ve müslümanların da çok saygı gösterdiği bir azizeye adanmış bu kilisede dilenen dileklerin gerçek olacağı inancı yaygındır. Bizim için özel olarak açılacak olan bu çok ilginç kiliseyi hem gezebilecek, hem de yeni yılın bu ilk gününde mumlarınızı yakıp dileklerinizi dileyebileceksiniz. Sonrasında Suriye sınırı boyunca uzayı giden ipek yolu üzerinden Mardin’in tarihi kadim çağlara dayanan önemli ilçesi Nusaybin’i ziyaret edeceğiz. Nusaybin’de mor Yakup kilisesi, Suriye kamışlı sınır kapısı, kaçakçılar çarşısı, Zeynelabidin camii ve sitti Zeynep türbesi ziyaretlerimiz ardından yine sınır boyunda yer alan tarihi ipek yolu üzerinden Mardin merkeze dönüyoruz. Mardin’de Artuklu döneminde inşaatına başlanıp Akkoyunlu döneminde bitirilen ve şehrin önemli anıt eserlerinden Kasımiye Medresesi’ni ziyaret ediyoruz. Serbest öğle yemeği molamızın ve Mardin merkezde serbest zamanımızın ardından Mardin Havalimanı’ndan Türk hava yolları tk2677 seferi ile İstanbul’a uçuyoruz. Mardin havaalanı ayrılma saatimiz 18:00 'dir.
Genel Şartlar
 • Tek Kişi Konaklama Farkını Online Rezervasyon Menüsünden İnceleyebilirsiniz.
 • Tur programında rehber yol ve hava durumundan kaynaklanan sebeblerle programda değişiklik yapma hakkına sahiptir,
 • Tur esnasında araçta yöreye özgü müzikler dinlenmektedir,
 • Ulaşımlarımız kişi sayısına göre en konforlu araçlar ile sağlanmaktadır.
  • 19 Kişilik Volkswagen Crafter & Mercedes Sprinter
  • 27 Kişilik Otokar Sultan Maxi & Isuzu Novo Lux
  • 46 Kişilik Temsa Safir & Mercedes Travego
 • Rezervasyon iptal ve iade şartlarımızı incelemek için tıklayınız.

Tavsiye Edilen Uçuş Bilgileri

30 Aralık - 01 Ocak tarihleri için

Gidiş için tavsiye edilen uçuş bilgileri     30.12.2019, Pazartesi
Havayolu Firması :
Türk Hava Yolları
Kalkış Havaalanı : İstanbul Havaalanı
Varış Havaalanı : Mardin
Kalkış Saati : 07:25
Varış Saati : 09:35
Dönüş için tavsiye edilen uçuş bilgileri     01.01.2020, Çarşamba
Havayolu Firması :
Türk Hava Yolları
Kalkış Havaalanı : Mardin
Varış Havaalanı : İstanbul Havaalanı
Kalkış Saati : 19:20
Varış Saati : 21:40
K.B. : Mardin Güneş Ülkesi Yılbaşı Turu konaklama opsiyonu Twin veya Triple Oda tiplerinde kişi başı fiyat için geçerlidir.
    Kötü           İyi
 • Bonus Kart
 • Maximum Kart
 • World Kart