TUR HAKKINDA

Mardin; kadim uygarlıkların beşiği Mezopotamya. Her şeyin başladığı topraklar, ilklerin bölgesi, insanoğlunun binlerce yıl güneşe taptığı coğrafya. Güneş bu topraklara can verir, karanlıktan sonraki ışıktır, iyinin kötüye galibiyetinin simgesidir, yol gösterir ve toprağın bağrını cayır cayır yakarken bereketi de getirir. Güneş Mezopotamya’dır. Güneş bu coğrafyanın imzasıdır, mührüdür. Mardin… Kuzey Mezopotamya’da uçsuz bucaksız uzanan El Cezire düzlüklerine bakan zarif ve etkileyici taş şehir. Konumu nedeniyle çağlar boyu Kuzey Mezopotamya’nın giriş kapısı olmuş, kadim uygarlıklara ev sahipliği yapmış şehrin en büyük özelliği taş işçiliğidir. Taşlar Mardin’de hayat bulur, dile gelir ve Mardin'in muhteşem hikayesini anlatmaya başlar. Böylesine zengin bir coğrafyanın öyküsünü dinlemek, görkemine şahit olmak için Mardin, Midyat, Dara, Turabdin ve Tur İzlo, bölgenin Süryani ve Ezidi köylerini çok detaylı şekilde içine alan gezimizde sizleri de aramızda görmek dileğiyle. Nükhet Everi

1.Gün: İstanbul - Mardin

Sabah belirtilen saatlerde transfer araçlarımız ile sizleri evlerinizden alarak İstanbul Havaalanına gidiyoruz. Türk Hava Yolları’nın TK2674 (06.15) seferi ile Mardin’e uçuyoruz. Mardin’de özel aracımızla panoramik bir şehir turu ve fotoğraf molalarının ardından eski bir güneş tapınağının üstüne kurulmuş ve bir zamanlar Dünya Süryanilerinin Patriklik merkezi olan Deyrulzafaran Manastırı’nı ziyaretle güne başlıyoruz. Daha sonra aracımızla şehir merkezine dönüyor ve Osmanlı döneminde Hamidiye Milis Alayları Kışlası olan, şimdiki Sakıp Sabancı Mardin Kent Müzesi'ni ziyaret ediyoruz. Serbest öğle yemeğimizin ardından yürüyerek şehri geziyoruz. Mardin'in en önemli Süryani kiliselerinden Kırklar Kilisesi, Cumhuriyet Meydanı, Mardin Çarşıları (Marangozlar, Bakırcılar, Kuyumcular Çarşıları vb), Süryani taş ustalarının el emeği göz nuru Mardin Evleri, Artuklu dönemi önemli eserlerinden Ulucami, Mardin'in sembolü olmuş olan Kız Meslek Lisesi Kapısı ve Artuklu döneminin önemli medreselerinden Zinciriye Medresesi, şehirdeki yürüyüşümüzde göreceklerimizden bazıları.

,Konaklama İzala Otel’de.

2.Gün: Mardin - Dara

Sabah kahvaltımızın ardından Artuklu döneminde inşaatına başlanıp Akkoyunlu döneminde bitirilen ve şehrin önemli anıt eserlerinden Kasımiye Medresesi ziyareti var. Ardından Artuklu dönemi önemli eserlerinden Latifiye Camii ve sonrasında Mardin Müzesi’ni ziyaret ediyoruz. Serbest öğle yemeğimizden sonra Mardin’in en güzel kiliselerinde Mort Şmuni Kilisesi’ni ziyaret ediyor ve Dara'ya geçiyoruz. Eski çağlarda Mezopotamya'nın önemli yerleşimlerinden biri ve İpek Yolu üzerinde Doğu Roma döneminde askeri bir garnizon olan Dara / Anastasiopolis antik kentinde, Kaya Mezarları, Sarnıçlar, Zindan ve köy ziyaretlerimizin ardından Mardin merkeze dönüyoruz. Akşam yemeğimiz dünyanın en iyi 10 aşçısı arasına girmiş olan Mardinli Ebru Baybara Demir'in işlettiği, mimar Lole'nin eserlerinden biri olan ve Suriye ovasına bakan Mardin'in en güzel konaklarından dünyaca ünlü Cercis Murat Konağı’nda.

Konaklama İzala Otel’de.

3.Gün: Mardin - Midyat

Sabah kahvaltımızın ardından Midyat'a gidiyoruz. Turabdin Bölgesi Metropolitlik merkezi olan Deyrulumur (Mor Gabriel) Manastırı'nı ziyaret ediyoruz. Ardından Midyat Merkez'e dönüp yürüyerek Midyat'ı gezerken Süryani ustalarının el emeği göz nuru Midyat Evleri’ni, film platosu olarak da kullanılan Midyat'ın en güzel evlerinden Devlet Konuk Evi'ni ve Midyat Çarşılarını görüyoruz. Serbest öğle yemeğimizin ardından Midyat civarındaki bazı Süryani ve Ezidi köylerini ziyaret edip Mardin’e dönüyoruz.

Konaklama İzala Otel’de.

4.Gün: Mardin - Nusaybin - İstanbul

Kahvaltımızın ardından valizlerimizle otelden ayrılıyoruz. Tarihi İpekyolu üzerinde doğuya doğru yolumuza devam edip Mezopotamya Ovası’na bakan İzlo Dağları’nın sarp yamaçları üzerine kurulmuş olan Mor Avgin Manastırı’nı ziyaret ediyoruz. Mezopotamya’nın payitahtı, Kuzey Mezopotamya’nın giriş kapısı Nusaybin’de alacağımız serbest öğle yemeğimizin ardından Suriye Kamışlı Sınır Kapısı, Nusaybin Tren İstasyonu, tarihi Nusaybin Okulu kalıntıları, Mor Yakup Kilisesi, Kaçakçılar Çarşısı ziyaret edeceğimiz yerler. Mardin Havalimanı’ndan Türk Hava Yolları TK2677 (18.40) seferi ile Mardin’den İstanbul’a uçuyoruz. Turumuzun sonunda tekrar transfer araçlarımız ile evlerinize bırakılıyorsunuz.
Genel Şartlar
 • Tek Kişi Konaklama Farkını Online Rezervasyon Menüsünden İnceleyebilirsiniz.
 • Tur programında rehber yol ve hava durumundan kaynaklanan sebeblerle programda değişiklik yapma hakkına sahiptir,
 • Tur esnasında araçta yöreye özgü müzikler dinlenmektedir,
 • Ulaşımlarımız kişi sayısına göre en konforlu araçlar ile sağlanmaktadır.
  • 19 Kişilik Volkswagen Crafter & Mercedes Sprinter
  • 27 Kişilik Otokar Sultan Maxi & Isuzu Novo Lux
  • 46 Kişilik Temsa Safir & Mercedes Travego
 • Rezervasyon iptal ve iade şartlarımızı incelemek için tıklayınız.
K.B. : Mardin Güneş Ülkesi 4 Gün Turu konaklama opsiyonu Twin veya Triple Oda tiplerinde kişi başı fiyat için geçerlidir.
    Kötü           İyi
 • Bonus Kart
 • Maximum Kart
 • World Kart