loading

COVID-19 (Koronavirüsü) ile ilgili bilgilendirme için tıklayınız.

Mardin Güneş Ülkesi 3 Gün Turu

TUR HAKKINDA
MARDİN Mezopotamya… Kadim uygarlıkların beşiği, her şeyin başladığı topraklar, ilklerin bölgesi, insanoğlunun binlerce yıl güneşe taptığı coğrafya. Güneş bu topraklara can verir, karanlıktan sonraki ışıktır, iyinin kötüye galibiyetinin simgesidir, yol gösterir ve toprağın bağrını cayır cayır yakarken bereketi de getirir. Güneş Mezopotamya’dır. Güneş bu coğrafyanın imzasıdır, mührüdür. Mardin turu bu mühürün izinde yol alıyor. Mezopotamya turunun kalbi, Mardin… Kuzey Mezopotamya’da uçsuz bucaksız uzanan El Cezire düzlüklerine bakan zarif ve etkileyici taş şehir. Konumu nedeniyle çağlar boyu Kuzey Mezopotamya’nın giriş kapısı olmuş, kadim uygarlıklara ev sahipliği yapmış şehrin en büyük özelliği taş işçiliğidir. Taşlar Mardin’de hayat bulur, dile gelir ve Mardin'in muhteşem hikayesini anlatmaya başlar. Böylesine zengin bir coğrafyanın öyküsünü dinlemek, görkemine şahit olmak için Mardin, Midyat, Dara bölgesinde Süryani ve Ezidi köylerini çok detaylı şekilde içine alan Mardin Güneş Ülkesi Turumuzda, sizleri de aramızda görmek dileğiyle. Rehberimiz Nükhet Everi.


1.Gün: İstanbul - Mardin
Mardin turumuzda ilk olarak, sabah belirtilen saatlerde transfer araçlarımız ile sizleri evlerinizden alarak İstanbul havaalanına gidiyoruz. İstanbul Havaalanından Türk Hava Yollarının TK2674 numaralı uçuşu ile saat 06.55 de Mardin'e uçuyoruz. Farklı illerden ve İstanbul'dan gelen misafirlerimiz ile Mardin Havaalanı'nda saat 10:00 da toplanıyoruz. Mardin’de özel aracımızla panoramik bir şehir turu ve fotoğraf molalarının ardından eski bir güneş tapınağının üstüne kurulmuş ve bir zamanlar dünya Süryanilerinin Patriklik merkezi olan Deyrulzafaran Manastırı’nı ziyaretle güne başlıyoruz. Ardından Osmanlı döneminde Hamidiye milis alayları kışlası olan, şimdiki Sakıp Sabancı Mardin Kent Müzesi'ni ziyaret ediyoruz. Serbest öğle yemeğimizin ardından yürüyerek şehri geziyoruz. Mardin'in en önemli Süryani Kiliselerinden Kırklar Kilisesi, Cumhuriyet Meydanı, Mardin çarşıları (marangozlar, bakırcılar, kuyumcular çarşıları vb.), Süryani taş ustalarının el emeği göz nuru Mardin evleri, Artuklu dönemi önemli eserlerinden Ulu Cami, Mardin'in sembolü olmuş olan Kız Meslek Lisesi kapısı ve Artuklu döneminin önemli medreselerinden Zinciriye Medresesi, şehirdeki yürüyüşümüzde göreceklerimizden bazıları. Konaklama ve akşam yemeği İzala Otel’de.


2.Gün: Mardin - Midyat
Sabah kahvaltımızın ardından Midyat Turu için hareket ediyoruz. Turabdin bölgesi Metropolitlik merkezi olan Deyrulumur (Mor Gabriel) Manastırı'nı ziyaret ediyoruz. Ardından Midyat Merkez'e dönüp yürüyerek Midyat'ı gezerken Süryani ustalarının el emeği göz nuru Midyat Evleri’ni, film platosu olarak da kullanılan Midyat'ın en güzel evlerinden devlet Konuk Evi'ni ve Midyat çarşılarını görüyoruz. Serbest öğle yemeğimizin ardından Midyat civarındaki bazı Süryani ve Ezidi köylerini ziyaret edip Mardin’e dönüyoruz. Akşam yemeğimiz dünyanın en iyi 10 aşçısı arasına girmiş olan Mardinli Ebru Baybara Demir'in işlettiği, mimar Lole'nin eserlerinden biri olan ve Suriye ovasına bakan Mardin'in en güzel konaklarından dünyaca ünlü Cercis Murat Konağı’nda. Konaklama İzala Otel’de.


3.Gün: Mardin - Dara - Mardin - İstanbul
Sabah kahvaltımızın ardından valizlerimizle otelden ayrılıyoruz. Artuklu döneminde İnşaatına başlanıp Akkoyunlu döneminde bitirilen ve şehrin önemli anıt eserlerinden Kasımiye Medresesi'ni ziyaret ediyoruz. Ardından Dara'ya geçiyoruz ve eski çağlarda Mezopotamya'nın önemli yerleşimlerinden biri ve İpek yolu üzerinde Doğu Roma döneminde askeri bir garnizon olan Dara / Anastasiopolis Antik Kentinde, kaya mezarları, sarnıçlar, zindan ve köy ziyaretlerimizin ardından Mardin’e dönüyoruz. Mardin’de alacağımız serbest öğle yemeğimizin ardından halk arasında yedilerin anası olarak da adlandırılan Azize Smuni (Mort Şmuni) Kilisesi'ni ziyaret ediyoruz. Mardin’in en güzel kilisesi olan Mort Şmuni Kilisesi bizim için özel açılıyor. Ardından uçak saatimize kadar alışveriş ve sokaklarda dolaşmak için şehirde serbest zaman. Mardin havaalanından Türk Hava Yollarının TK2677 numaralı uçuşu ile saat 18.30 da İstanbul Havaalanına hareket ediyoruz. Uçaktan indikten sonra yine transfer araçlarımız ile güvenle evlerinize bırakılacak, Mezopotomya'nın güzelliği içinde bir gezi yapmış olmanın keyfini yaşayacaksınız.

Mardin Güneş Ülkesi 3 Gün Turu

Son 10 Kişi
TL 3.600,00 / Kişi Başı

Fiyata Dahil Olan Hizmetler

Uzman Rehberlik Hizmeti (Rehber: Nükhet Everi)
Türk Havayolları Uçak Bileti
Ev Havaalanı Transferi
2 Gece Mardin İzala Otel’de Konaklama
2 Kahvaltı İzala Otel'de
1 Akşam Yemeği
Cercis Murat Konağında 1 Akşam Yemeği
Nükhet Everi'nin Ödüllü Kitabı ''Mardin / Güneş Ülkesi''
Programda Belirtilen Tüm Geziler
Tur Boyunca Konforlu ve Klimalı Araçla Ulaşım
Tüm Müze ve Ören Yeri Girişleri
Tüm Otoban ve Otopark Ücretleri
Zorunlu Seyahat Sigortası
Hijyen Paketi

Fiyata Dahil Olmayan Hizmetler

Öğle Yemekleri
Akşam Yemeklerinde Alınacak İçecekler
Otel Ekstraları ve Kişisel Harcamalar
Programda Belirtilmeyen Her Türlü Hizmet

Hareket Saatleri

  • 10.00 Mardin Havaalanı
‘’Dilerseniz rezervasyonunuzu telefondan da tamamlayabilirsiniz.’’
256 bit 256 bit şifreleme ile yüksek güvenlikli online alışveriş keyfi