TUR HAKKINDA

Makedonya Cumhuriyeti Kuzeyde Sırbistan ve Kosova, batıda Arnavutluk, güneyde Yunanistan, doğuda Bulgaristan ile komşudur. Eski adı Yugoslav Cumhuriyetidir. 1991 yılında özerkliğini ilan eden Makedonya, Balkanlar’da vizesiz gidilebilen ülkelerden biridir. Başkenti Üsküp; ülkenin ekonomik ve kültürel zenginliğini içerisinde barındırmaktadır. Resmi dili Makedonca olan ülke halkı arasında Türkçe, Arnavutça, Sırpça, Romca ve Ulahça da konuşulmaktadır. Makedonya Cumhuriyeti’nin tek büyük ırmağı tam ortasından geçen Vardar Nehri’dir. Makedonya’da yüksekliği 2000 metre den fazla 16 dağ, 50 kadar doğal göl bulunmaktadır. Bu göller Arnavutluk, Yunanistan ve Makedonya Cumhuriyeti’nin kesiştiği noktada bulunan Ohri, Prespa ve Doyran Gölü’dür. Coğrafyanın dağlık olmasından dolayı çok sayıda milli parka sahiptir. Bu milli parkların içerisinde yer alan; Krstovar Dağı, Vodno dağı, Matka Kanyonu, Ohri gölü, Galicica Milli parkı, Prespa gölü, Magaro dağı, Resen, Bitola, Pelister Milli Parkı, Baba Dağ, Begova Cesma, Pelister dağı programımızda yer almakta. İyi insanlar ülkesi olarak anılan bu güzel coğrafya ve tarihinde birçok medeniyetin izlerini barındıran, değişik dinlere ev sahipliği yapmış Makedonya doğasında yürüyecek ve şehrin sokaklarını gezeceğiz.

1.Gün: İstanbul - Üsküp

Sabah belirtilen saatlerde transfer araçlarımız ile sizleri evlerinizden alarak İstanbul Havaalanına gidiyoruz. Saat 09:00 Üsküp havalimanında buluşuyoruz. Bizi bekleyen aracımıza binerek Üsküp’e doğru hareket ediyoruz. Burada kahvaltımızın ardından Üsküp gezimizi yapıyoruz. Ardından otelimize geçerek 1 saat dinleniyoruz. Akşam yemeğimizi yemek ve Üsküp’ü gece gezmek için çıkıyoruz. Konaklama Üsküp’te.

2.Gün: Üsküp - Orta Vodno - Krstovar - Matka kanyonu - Ohri

Otelde alacağımız kahvaltının ardından yürüyüşümüze başlayacağımız orta Vodno'ya aracımız ile hareket ediyoruz. 1 saatlik yolculuk sonunda aracımızdan inerek hazırlıklarımızı tamamlıyor ve yürüyüşümüze başlıyoruz. Bu günkü rotamız; orta Vodno’dan başlayacak. Krstovar eteklerinde yürüyecek ve burdan kota hattı boyunca devam edeceğiz. Rotamız bizi Krstovar'dan Üsküp'ün nefes kesen manzarası ve kanyonunun üstten görünüşü eşliğinde Vodno'nun batısında bulunan Matka Kanyon'a kadar indiriyor. Bol bol fotograf molası vererek Matka kanyonunda yürüyüşümüzü tamamlıyoruz. Burası mavisi ve yeşili ile bizleri kendine hayran bırakacak güzellikte. Burada bulunan tesislerde öğlen yemeğimizi yedikten sonra çay veya kahve keyfi yapıyoruz. Dileyenler ile kanoya binecek ve yüzeceğiz. Kano ile kanyon gezisi ve dinlencenin ardından aracımız ile Ohri’ye hareket ediyoruz. 3,5 saat araç yolculuğu sonunda Ohri’ye vararak otelimize yerleşiyoruz. Akşam yemeğimizi yemek ve Ohri’yi gece gezmek için otelden çıkıyoruz. Bu güzel şehrin gece yaşamına tanıklık ederek dileyenler ile balkan gecesi programına katılıyoruz. Ardından otelimize geçerek dinlenme zamanı.

Yürüyüş mesafesi: 14 km

3.Gün: Ohri - Galicica - Magaro - Bitola

Otelde alacağımız kahvaltının ardından Ohri’den ayrılıyoruz ve Ohrid gölünün güzel manzarası eşliğinde yürüyüşümüze başlayacağımız Galicica Milli parkına aracımız ile hareket ediyoruz. 1 saatlik yolculuk sonunda aracımızdan inerek hazırlıklarımızı tamamlıyoruz. Burası Resen yolu üzerinde bulunan, Galicica Prevoj yürüyüş başlangıç noktasıdır.. Buradan hareket ederek Makedonya'daki iki büyük doğal göl olan Ohri gölü ve 2000 metrelerde bulunan Prespa gölünün güzel manzarası eşliğinde, Magaro 'ya yürüyoruz. Fotograf molası vererek dinleniyoruz. Ardından inişe geçerek yürüyüşümüzü tamamlıyoruz. Aracımız ile yamacın karşı tarafında bulunan Resen’e doğru hareket ediyoruz. Yemeğimizi yedikten sonra aracımız ile bir saat sürecek yolculuk ile Bitola’ya doğru doğru hareket ediyoruz. Bitola’da bulunan otelimize yerleşiyoruz. Bir saat dinlendikten sonra akşam yemeği ve Bitola’yı gece gezmek için dışarı çıkıyor ve keyifli bir akşam gezisi yapıyoruz.

Yürüyüş mesafesi: 12 km

4.Gün: Pelister - Babadağ

Otelde alacağımız kahvaltının ardından aracımız ile bir saat süren yolculukla Pelister milli parkına gidiyoruz. Burası Baba Dağ’ın eteğinde bulunan Begova cesma noktasıdır. Buradan yürüyüşümüze başlayarak Pelister'e yürüyeceğiz. Baba dağı, zengin çam ormanı ve endemik çam türü olan Molika ağaçları ile ünlüdür. Pelister'den bir tarafta Bitola ve Pelagonija vadisinin güzel manzarasını, diğerinden Prespa gölünü ve Makedonya'da 2000 metreden yüksek olan diğer zirvelerin panoramasını fotograflayarak manzaranın keyfini çıkartacağız. Burada Mont Everest'e tırmanan ilk Makedon olan Dime İlievski - Murato'nun Makedonya radyo televizyon istasyonunu ve büstünü göreceğiz. Zirve keyfinin ardından otobüse doğru inişe geçerek yürüyüşümüzü tamamlıyoruz. Aracımız ile bir saat süren yolculukla otelimize varıyoruz.

Yürüyüş mesafesi: 14 km

5.Gün: Bitola - Üsküp - İstanbul

Otelde alacağımız kahvaltının ardından aracımız ile bir bucuk saat süren yolculukla Kemal Atatürk’ün müzesini ziyaret ediyoruz. Bitola şehir turunun ardından öğlen yemeğimizi yiyoruz. Aracımız ile saat 18:00 da havaalanında olmak üzere Üsküp havalimanına doğru yola çıkarak güzel ve yeşil Ülke Makedonya’ya veda ediyoruz. İstanbul'dan gelen misafirlerimizi turumuzun sonunda tekrar transfer araçlarımız ile evlerinize bırakıyoruz.
Genel Şartlar
 • Tek Kişi Konaklama Farkını Online Rezervasyon Menüsünden İnceleyebilirsiniz.
 • Tur programında rehber yol ve hava durumundan kaynaklanan sebeblerle programda değişiklik yapma hakkına sahiptir,
 • Tur esnasında araçta yöreye özgü müzikler dinlenmektedir,
 • Ulaşımlarımız kişi sayısına göre en konforlu araçlar ile sağlanmaktadır.
  • 19 Kişilik Volkswagen Crafter & Mercedes Sprinter
  • 27 Kişilik Otokar Sultan Maxi & Isuzu Novo Lux
  • 46 Kişilik Temsa Safir & Mercedes Travego
 • Rezervasyon iptal ve iade şartlarımızı incelemek için tıklayınız.
Makedonya'ya giriş Türkiye Cumhuriyet vatandaşları için vizesizdir.

Tavsiye Edilen Uçuş Bilgileri

29 Nisan - 03 Mayıs tarihleri için

Gidiş için tavsiye edilen uçuş bilgileri     29.04.2020, Çarşamba
Havayolu Firması :
Türk Hava Yolları
Kalkış Havaalanı : İstanbul Havaalanı
Varış Havaalanı : Üsküp
Kalkış Saati : 07:50
Varış Saati : 08:25
Dönüş için tavsiye edilen uçuş bilgileri     03.05.2020, Pazar
Havayolu Firması :
Türk Hava Yolları
Kalkış Havaalanı : Üsküp
Varış Havaalanı : İstanbul Havaalanı
Kalkış Saati : 20:55
Varış Saati : 23:30
K.B. : Makedonya Trekking Turu konaklama opsiyonu Twin veya Triple Oda tiplerinde kişi başı fiyat için geçerlidir.
    Kötü           İyi

Ulaşım: Ulaşımda genel olarak en yeni araçlar kullanılmaktadır.

Yeme & İçme: Yolculuk sırasında yerel mutfaklardan yararlanırız. Temiz ve ekonomik lokantalarda yeriz. Programda belirtilenler dışındaki yemeklerin tamamı katılımcılara aittir ve serbesttir. Katılımcılar akşam yemekleri için ortak programa katılabilecekleri gibi kendi programlarını da yapabilirler. Yiyeceklere uyum sağlanamadığı zamanlarda ya da gerekli durumlarda diyet koşulları yaratılır.

Önerilen malzemeler: Yürüyüş botu, baton, yağmurluk veya panço, güneş kremi, şapka, güneş gözlüğü, polar kazak, yedek kıyafetler, yedek ayakkabı, kafa feneri, su matarası veya su şişesi, küçük sırt çantası, kişisel ilaçlarınız, fotoğraf makinası ve pilleriniz, çeşitli atıştırmalık, kuru meyve, v.b

Konaklama: 4 Yıldızlı otel

Kimler Katılabilir: Makedonya'nın en güzel coğrafyasını görmek isteyerek tek başına gidemeyenler, yeşilde, bulutlar ve sislerde gezmek isteyenler, fotoğraf ve doğa tutkunları, zihnini tüm sıkıntı ve stresten arındırmak isteyenler, uzun yürümeyi, doğa sporlarını ve değişik aktiviteleri seven herkes katılabilir.

 • Bonus Kart
 • Maximum Kart
 • World Kart