TUR HAKKINDA

Küba'yı doyasıya yaşayalım diye uzun ve dolu bir program düzenledik. Doğanın, müziğin, mimarinin, dansın, denizin, uçsuz bucaksız vadilere çökmüş yağmur bulutlarının, top koşturan çocukların, tarladan dönen yorgun süvarilerin, sallanan iskemlesinden vazgeçmeyenlerin ülkesi, insanca yaşamanın adası Küba. Kristof Kolomb buraya geldiği zaman yerli halkları katletmeden önce seyir defterine şöyle yazmıştı: “Burası insan gözünün görebileceği en güzel kara parçası.” Meksika için ise şunlar söylenir,Salsa gibi baharatlı,tekila gibi sarhoş edici,Frida Kahlo gibi sürreal ülke.Bu latin ülkesinde gezdiğinizde beş duyunuzda harekete geçer.Azteklere dayanan tarihi ve kültürü ile dünyanın en eski yerleşim yerlerinden birisi aynı zamanda.

1.Gün: İstanbul - Havana

İstanbul Havaalanın'dan Türk Hava Yolları kontuarı önünde buluşuyoruz. Türk Hava Yolları'nın saat 02.05'de gerçekleşecek olan uçuşu ile aktarmasız olarak Havana'ya uçuyoruz. Bizi alanda karşılayacak aracımız ve rehberimiz ile birlikte şehir içinde geniş bir tur yaptıktan sonra konaklayacağımız otele yerleşeceğiz. Akşam saatlerinde bulvar kafelerinden ve barlardan yükselen müzik eşliğinde geç vakte kadar canlılığını sürdüren Havana gecelerine biz de katılacağız.

2.Gün: Havana

Bu günü Havana’ya ayırdık. Kentin tarihi dokusu oldukça etkileyici. Katedral meydanı, Armas meydanı, Castillo De La Real Fuerza kalesi’ni göreceğiz. Şehrin sokaklarında gezinirken günlük hayata tanık olacağız. Ernesto Che Guevara’nın müze olan evini ziyaret edeceğiz. Devrim Müzesi'ni ziyaret ettikten sonra Malecon’ a gideceğiz. Ernest Hemingway’in müdavimi olduğu barlar sokağında dolaşacağız ve serbest zamanda havana akşamının tadını çıkaracağız.

3.Gün: Havana - Cienfuegos - Trinidad

Kahvaltının ardından serbest zamana geçiyoruz. Dileyen misafirlerimiz ile extra ( 200 euro ) düzenlenecek olan 2 gece 3 günlük Trinidad – Cienfuegos – Santa Clara turumuzu yapıyoruz. Havana’dan ayrılıp Amerikalılar’ın Küba Devrimi’ni bastırmak için çıkartma yaptığı Praya Giron, nam-ı diğer domuzlar körfezi üzerinden. Cienfuegos’a doğru yola devam edeceğiz. Kent mimarisinin yanı sıra coğrafi anlamda da çok güzel bir yer olan Cienfuegos sokaklarında dolaşacağız, tarihi tiyatroyu ziyaret edeceğiz. Cienfuegos’tan ayrıldıktan sonra iki saat kadar sürecek yolculukla Trinidad’a varacağız. Tropik sahili ve eğlence mekanlarının yanı sıra kirlenmemiş bir doğaya sahip şehri gezeceğiz.

4.Gün: Trinidad - Ancon

Bugün Trinidad sokaklarını dolaşmaya devam edeceğiz. Arnavut kaldırımlı caddelerin, renkli yapıların ve tropik iklimin şehre kattığı özgün havayı soluyacağız. İznaga Kulesi’ni gördükten sonra Trinidad’a döneceğiz. Birçok ünlünün uğrak yeri olan meşhur tropik Ancon plajı ve Karayip esintisi bizleri bekliyor. İsteyen arkadaşlar şehirde kalarak kendi deneyimlerini yaşayacak. Trinidad akşamında geç saatlere kadar merdivenler ve sokaklardaki hayata katılacağız.

5.Gün: Trinidad - Santa Clara - Havana

Sabah rotamızı Santa Clara’ya çevireceğiz. Bir buçuk saat kadar sürecek yolculuğun ardından devrimin en önemli tanığı olan şehre ulaşacağız. Santa Clara’da Ernesto Che Guevara’nın mozolesini ziyaret edeceğiz. Daha sonra Che’nin kumandasındaki gerilla birliğinin raydan çıkararak ele geçirdiği treni ve Batista güçlerinin lojistik desteğini keserek zaferin yolunu açan bu önemli olayın izlerini göreceğiz. Daha sonra Havana’ya doğru hareket edeceğiz. Yolculuğumuz üç saat kadar sürecek. Gece Havana’da serbest zamanımız olacak.

6.Gün: Havana - Vinales

Kahvaltının ardından serbest zamana geçiyoruz. Dileyen misafirlerimiz ile extra ( 100 euro ) düzenlenecek olan 1 gece 2 günlük Vinales turumuzu yapıyoruz. Sabah Havana’dan ayrılacağız. Yaklaşık iki buçuk saatlik yolculukla Vinales Vadisi’ne gideceğiz. Dünya’da ender görülen kaya yapısı ve yemyeşil doğası ile ünlü vadi, Unesco dünya kültür mirası Listesi’ne alınmış. Kaliteli tütünlerin üretildiği vadideki atölyelerde puro üretiminin inceliklerini göreceğiz. İsteyen arkadaşlarımızla at binerek çevreyi gezeceğiz. At binmek istemeyenler doğada keyifli bir yürüyüş yapacak. Evrim teorisinin resmedildiği dünyanın en büyük kaya resmi Mural De La Prehistoria’yı göreceğiz.

7.Gün: Vinales - Las Terrazas - Artemisa - Havana

Kahvaltının ardından yola çıkıyoruz. 1 saat yolculuktan sonra ilk durağımız, devrim sonrasının ormanlaştırma projelerinden biri ve eko-turizmin Küba’daki başkenti cennet mekan Las Terrazas. Dağların ortasında bir göl ve gölün etrafında bir küçük kasaba Las Terrazas. İsteyenler burada yüzme keyfi yapabilir isteyenler de tropik ormanda küçük bir yürüyüşle yapabilir. Las Terrezas’tan sonra Havana’ya doğru yola devam ediyoruz ve yol üzerinde Artemisa ve Pinar Del Rio’ya uğruyoruz.

8.Gün: Havana - Cancun

Sabah kahvaltısından sonra otelimizden ayrılıyoruz. Havana’dan – Meksika Cancına uçuyoruz. (14:20 Jose Marti ın... (hav) 15:50 Cancun (cun) Cancun’a vardıktan sonra otelimize yerleşiyoruz ve daha sonra kısa bir şehir turu yaparak turumuza devam ediyoruz.

9.Gün: Cancun

Kahvaltımızın ardından serbest zamana geçiyoruz. Dileyen misafirlerimiz ile extra ( 100 euro ) düzenlenecek olan Chichen Itza turuna katılıyoruz. Kukulkan piramidi, caracol, cenote kaplan tapınağı ve savaşçılar tapınağı görülecek yerler arasındadır. Ayrıca, mujares adası catamaran turuna katılıyoruz. Mujeres adası Cancun’un tam karşısındadır. Cancun’dan ayrılıp, karayipler denizinde güneş ve meltemin tadını çıkarmak için Catamaran’a geçiyoruz gezilecek yapılar arasında en ünlüsü olan ve 2007 yılında Dünya’nın yedi Harikası’ndan biri seçilen kukulkan piramidi’nin bu ünü kazanmasındaki en büyük etken hiç şüphesiz mimarinin yapımında kullanılan bilimsel gözlemlerdir. Yüzlerce yıl önce mayalar tarafından yapılan piramidde yer alan basamakların her biri, bir yıl içerisindeki 365 günün parçalarını temsil etmektedir. Tur sonrası Cancun’a dönüş ve denizin tadını çıkarabilmeniz için serbest zaman. Konaklama Cancun.

10.Gün: Cancun - Merida

Kahvaltının ardından serbest zamana geçiyoruz. Dileyen misafirlerimiz ile extra ( 200 euro ) düzenlenecek olan 2 gece 3 günlük Merida – tulum – Playa Del Caremen turumuzu yapıyoruz. Rehberimiz ve özel araçlarımız eşliğinde düzenlenecek olan Yucatan yarımadasının en iyi korunmuş ören yerlerinden biri olan Uxmal ve Yucatan eyaletinde antik Henequén bölgesinin kalbinde bir simge yapı yenileme projesi olan öğle yemekli Sotuta de Peón turumuza çıkıyoruz. Bu turumuzda Magician’s pyramidve görkemli Great Pyramid’i, arkeoloji harikaları Guesser piramidi, Guadrangle rahibe manastırı ıle başkanlık sarayı’nı,tipik maya evlerini görme imkanımız olacak.tur bitiminde transfer ve dinlenmek üzere serbest zaman. Konaklama Merida.

11.Gün: Merida - Tulum - Playa Del Caremen

Sabah kahvaltımızın ardından Tulum’a hareket ediyoruz. Öğle saatlerine kadar tulumun eşsiz güzellikteki plajlarında vakit geçiriyoruz sonrasında tulum antik kenti ziyareti ve ardından yine Riviera maya bölgesinde bulunan Playa Del Carmen şehrine geçiyoruz. Playa Del Carmen doğu Meksika’nın en önemli turizm merkezlerinden biridir. Karayip kıyısında konumlanmış şehri ve meşhur 5. Caddeyi gezeceğiz. Dileyenler alışveriş yapabilir dileyenler ise şirin cafe ve restauramtlarında kendilerini şımartabilirler. Konaklama Playa Del Caremen

12.Gün: Cancun

Sabah kahvaltımızın ardından Cancun’a doğru yola çıkıyoruz. Meksika'nın görülmeye değer en güzel antik kentlerini, şehirlerini ve Cenotelerini gördükten sonra her turumuzda olduğu gibi sona dinlenmeyi ekledik. Gün boyunca Cancun'un en güzel noktasında masmavi suyuna ve kış dönemi sıcaklara doymak için gün boyunca serbest zaman veriyoruz. Konaklama Cancun

13.Gün: Cancun - İstanbul

Sabah kahvaltımızın ardından hava limanına transfer ve Türk hava yollarının saat 10.10 uçuşu ile İstanbul'a dönüşe geçiyoruz.

14.Gün: İstanbul

Sabah saat 06.15 de İstanbul'a ulaşmış oluyoruz.
Genel Şartlar
  • Tek Kişi Konaklama Farkını Online Rezervasyon Menüsünden İnceleyebilirsiniz.
  • Tur programı aynı kalmak koşulu ile Uçuş ve hava yolu değişikliği yapılabilir.
  • Tur programında rehber gezi noktaları aynı kalmak şartıyla değişiklik yapma hakkına sahiptir.
  • Çocuk İndirimi sadece 2 yetişkin ile birlikte konaklamak şartıyla geçerlidir.
  • Küba turumuzda konaklamalarımız Casa Particular adı verilen yörenin kendine özgü misafirperverliğinin ve sıcaklığının yansıdığı evlerde olacaktır. 
Bayram dönemleri ve diğer özel dönemlerdeki seyahatlerinizi planladığınız tarihte gerçekleştirmek için vize başvurularınızı seyahat tarihinden minimum 60 gün önce yapmanız gerekmektedir. Meksika Küba turuna katılacak misafirlerimiz için Küba vize ücreti 50 € 'dur Meksika vizesi online alınabilir.ize işlemleri acentamız tarafından 1 hafta içerisinde tamamlanıyor. Bunun için pasaportunuzun fotoğraflı sayfasının okunaklı bir fotoğrafı gerekiyor. Yeşil pasaportlulara vize uygulaması bulunmuyor.
K.B. : Meksika Küba Turu konaklama opsiyonu Twin veya Triple Oda tiplerinde kişi başı fiyat için geçerlidir.
    Kötü           İyi

Küba'ya giderken sizden bir iyilik istiyoruz. Yanınızda en azından bir adet defter ve bir adet kalem bulundurur musunuz? Çünkü çocuklar defter bittiğinde silerek yeniden yazıyorlar. Küba'da kağıt sıkıntısı hat safhada bu yüzden çok önemli ve değerli.

Para Birimi Küba'nın CUC ve Peso olarak iki para birimi mevcuttur. 1 CUC 1 Euro'ya eşittir. Turistler için genellikle CUC para birimi kullanılırken; Peso devletin işlettiği yerlerde geçerlidir ve halk kendi arasında kullanır. Fiyatları devlet belirliyor. Meksika'nın ise para birimi Peso dur.

Ulaşım

Ulaşımda genel olarak en yenisi 1959 model olmak üzere 60 bin tane Amerikan arabası var. Tamirci yok, babadan oğula öğreniliyor.

Yeme & İçme

Küba’da yemek için alternatifleriniz mevcut. Devletin işlettiği Paladar’lardan tutun, otellerin restoranlarına ve özel işletmelere kadar bir çok yerde yemek yeme imkanınız mevcut. Eğer ki domuz eti tüketiyorsanız yerel restoranları deneyip yerel yemeklerin tadına da bakabilirsiniz. Tabağınızda seçtiğiniz ana yemeğe göre genelde yemeğin yanında siyah fasülye, pilav, muz kızartması, salata veya tatlı patates gibi garnitürler de oluyor. Mutlaka yanınızda su ve ıslak mendil olsun. Konaklama Küba Meksika yolculuğumuzda konaklamalarımız Casa Particular adı verilen evlerde olacak. Casa'ları tercih etmemizin nedeni Düş Patikası olarak sürdürülebilir turizmden yana olmamızdır. Kitle turizmi yerine yerel halkın doğrudan gelir elde ettiği konutları tercih ediyoruz. Bu evlerde Kübalılarla doğrudan ilişki kurulabiliyor, yerel yaşama tanık oluyor ve kültürü içerden yaşama fırsatı buluyoruz.

  • Bonus Kart
  • Maximum Kart
  • World Kart