Karadeniz Turları

Şavşat - Macahel Yaylaları TURU
10 Haziran 2020 - 14 Haziran 2020
4 GECE 5 GÜN - 4 Gece Otel Konaklamalı
İstanbul Çıkışlı , Doğa ve Yayla Turu Yurt İçi Turlar
Bilmeniz Gerekenler
Bilmeniz Gerekenler?
  • Doğa ve Yayla Turu
Doğu Karadeniz Yaylaları ve Batum TURU
07 Haziran 2020 - 13 Haziran 2020
6 GECE 7 GÜN - 6 Gece Otel Konaklamalı
İstanbul Çıkışlı , Doğa ve Yayla Turu Yurt İçi Turlar
Bilmeniz Gerekenler
Bilmeniz Gerekenler?
  • Uçak Dahil
  • Yayla ve Batum Turu
  • Evtra Tur Yoktur
Kurban Bayramı Doğu Karadeniz Yaylaları ve Batum TURU
26 Temmuz 2020 - 01 Ağustos 2020
6 GECE 7 GÜN - 6 Gece Otel Konaklamalı
İstanbul Çıkışlı , Yaylalar Yurt İçi Turlar
Bilmeniz Gerekenler
Bilmeniz Gerekenler?

Kurban Bayramı Turu

Uçak Dahil

İstanbul Ev Havaalanına Servis (Gidiş Dönüş)

Doğa ve Yayla Turu

Macahel Yaylaları Trekking TURU
17 Haziran 2020 - 21 Haziran 2020
4 GECE 5 GÜN - 4 Gece Otel Konaklamalı
İstanbul Çıkışlı , Yaylalar Karadeniz Turları
Bilmeniz Gerekenler
Bilmeniz Gerekenler?
  • Bulut denizini görüp, yaylaları yürüyeceğiz.
  • Gürcü yemeklerinin tadına bakacağız.
  • Buluşma Trabzon

Karadeniz Yayla Turları

Düş Patikası ile herkesin hayali olan, mavi ve yeşilin kucaklaştığı Karadeniz yayla turu programlarımız ile Karadeniz'in muhteşem yaylalarını gezip eşsiz doğal güzelliklerine birebir şahit olup fotoğraflarla bu anı ölümsüzleştiriyor, samimi ve içten Karadeniz halkı ile buluşup lezzetli Karadeniz yemeklerini yerinde tadıyoruz.

Düş Patikası Karadeniz turuna katılan değerli misafirlerimiz; hem ekonomik fiyatlarla hem de tura katılım kolaylığı sağlayacak çeşitli gezi programlarımız ile Karadeniz'in en çok tercih edilen trekking rotalarını, bulutların üzerinde olacağınız uçsuz bucaksız yeşilliklerle dolu yaylalarını, müze ve ören yerlerini, milli parklarını uzman rehberlerimiz ile bölgenin arazi yapısına uygun tahsis edilen araçlar ile gezerek bu muhteşem Karadeniz gezisinin tadını çıkaracaklar.

Karadeniz Yayla Gezisine Özel ve Butik Turlar

Karadeniz yayla turlarımız bölgeye özel olarak programlanmış butik turlardır. 16 kişilik bölgeye özel araçlarla yapılan turlarımızla Karadeniz’in bulutların üzerindeki en güzel yaylalarına hep beraber çıkıyor, efsane bir gezi düzenliyoruz.

Neden Karadeniz Turuna Gidelim?

Çünkü Karadeniz turuna çıkmak; keyifli bir zaman geçirmenize sebep olduğu gibi her anı ile zengin bir kültür ve doğa tecrübesine sahip olmanızı sağlayacaktır. Eğer siz de yeşil cennet olarak adlandırılan Karadeniz Bölgesinin tüm doğal güzelliklerine şahit olmak, temiz havası ve oksijeni ile kendini zinde hissetmek, yüzlerce yıllık tarihi yerlerini görmek, lezzetli yöresel Karadeniz yemeklerini yerinde tatmak istiyorsanız Düş Patikası Karadeniz turlarına bekliyoruz.

Karadeniz Yayla Turlarına Çıkmadan Önce Bilinmesi Gerekenler

Yayla Turu Nedir, Yayla Turlarının Şehir Turlarından Farkı Nedir?

Doğu Karadeniz yayla turu günümüzde yeni yeni popüler olmaya başlamış bir söylem aslında. Bunu bölümlere ayırmak faydalı olacaktır. Yayla turu nedir? Şehir Turundan farkı nedir? Yayla turunun pozitif yanları nelerdir?

Genelde Karadeniz turu tabirini çok yerde duyabilirsiniz. Bu turlarda büyük otobüslerle şehir merkezleri ve kasabalara kadar gidersiniz. Büyük otobüslerin girebileceği şehir merkezlerini ve merkezlere yakın alanları gezersiniz. Doğu Karadeniz yayla turunda aslında yayla turu olarak tabir edilen turlarımızda neler yapıyoruz. Bu sorularla Karadeniz turunu nasıl yapacağımızın da yanıtını bulacağız.

Bunun için Karadeniz bölgesinin coğrafi özelliklerinden bahsetmek gerekir. Doğu Karadeniz’de yaylaların bulunduğu alanlar dağlık, denize yakın yerlerde tarım alanı az, engebeli yani ulaşımı büyük araçlarla mümkün olmayan arazi yapısına sahip, bulut geçişlerinin çok olduğu, yağmur geçişlerinin sık olduğu ve denize yakın yerlerde nemli, dağlık alanlarda serin havaya sahip güzel bir bölgemizdir. Bu kadar çok değişkenin bulunması bölgede çok farklı ve güzel bir doğanın meydana gelmesini sağlamıştır. Göller, şelaleler, nehirler, vadiler, yaylalar, köyler ve bu yaşama ayak uydurmaya çalışan bir halk.

Yayla turlarımızda tertemiz ve yemyeşil bir doğanın içerisinde yer alıyoruz. Yolumuz üzerindeki şehir merkezlerinde kısa bir gezinti yapıyoruz. Ama gezi alanlarımız ve süresi genel çoğunlukla doğanın kabinde yer alan doğal güzellikler içinde geçiyor. Bölgedeki cami, kilise vb. ibadethaneler, sık gidilmeyen tarihi yapılar, köy yaşamına ait yapılar, yaşamlar ve tarihi izlerin içinde geziyoruz. Köylerde ahşap köy evlerini görüyor, yaylalarda yayla yaşamının içine karışıyor ve gittiğimiz yerlerde yaylacılarla yemekler yiyoruz. Bölge halkını ve yaylacılığı yakından tanıma fırsatı yakalıyoruz. Tertemiz bir hava ve “Hangi taşı kaldırsanız altından su çıkan dağlar ve yaylaların” yer aldığı Karadeniz’i doya doya geziyoruz.

Pokut Yaylası, Sal Yaylası, Gito Yaylası, Çuripira Yaylası Doğu Karadeniz yayla turumuzda gideceğimiz yaylalardan bazıları. Bu yayla turumuzda Trabzon’dan başlayarak Rize Yaylaları, Artvin Yaylaları, Şavşat Yaylaları, Macahel Yaylaları’nı gezeceğiz. Bu saydığımız her ilin kendine has doğal ve tarihi özellikleri ile Karadeniz'in başka bir yüzünü bize tanıyor.

Yayla Yaşamı Nasıldır?

Yayla turları büyük şehirlerden sıkılıp doğa yaşamını özleyen ve doğal yaşamın hala devam ettiği bölgelerde geçer. Yayla’ya çıkan köylüler, belirlenen zamanda köyden hareket ederler. Bu hareket tüm köylünün belirlediği bir tarihte ve birlikte olur. İşte bu toplu hareket aslında dönemsel bir göçtür. İlkbaharın sonuna doğru başlayan yaylaya göç, sonbaharın sonunda köye dönmesi ile biter. Yaylada devam eden bu dönemsel yaşam bahçelerin ekilip mahsullerin yetiştirilmesi, kış için tüm peynir, yağ, sebze vb. yetiştirilmesi, kurutulması vb. içerir. Yer yer elektriğin bile olmadığı yayla yaşamında yaşam şartları ağır, ama doğanın en güzel ve temiz yerinde şehir gürültüsünden uzak bir yaşam olduğu için huzurun ve mücadelenin olduğu bir yaşamdır. Yediğiniz yemekler doğal, güzel ve lezzetlidir. Doğal yetişen ahududu ve dağ çileklerinden yapılan reçellerin, Kafkas arı ırkından gelen kovanlardan elde edilen dünyanın en güzel balı. Burada bulunmak yaşadığınız şehir yaşamından kopmanızı, ruhsal bütünlüğü sağlamanızı, özünüze dönmenizi ve stresten uzaklaşmanızı sağlayacak en güzel güzel yerdir.

Doğu Karadeniz Yayla Turunda Araç, Kaptan Nasıl Olmalıdır?

Yayla, şelale, göl yolları Doğu Karadeniz Bölgesi’nde engebeli alanlarda yer aldığı için büyük araçlarla buralara çıkmak imkansız. Yayla turumuzda 16 kişilik küçük arazi şartlarına uygun araçlar kullanıyoruz. Biz konforlu, bakımlı, arazi şartlarına uygun araçlarımız ile Doğu Karadeniz yayla turlarımızı yapıyoruz. Araç kaptanları bu turda çok önemlidir. Turun genel çoğunluğu yayla, göl, nehir, şelale içerdiği için arazi şartlarında araç kullanma niteliği taşıyan bölgeyi iyi tanıyan araç kaptanları ile turumuzu yapıyoruz.

Doğu Karadeniz Yayla Turunda Rehber?

Doğu Karadeniz Yayla Turu rehberleri özel rehberlerdir. Bölgeye hakim, doğa şartlarındaki değişikliklere dayanıklı, bölgedeki farklı kültürlerin etkilerini bilen ve Karadeniz yaşamını size iyi yansıtacak niteliktedirler. Tarihi bilgilerden, kültürel farklılıklara, doğal güzelliklerden yayla yaşamına kadar tüm detayları sizlerle paylaşacak bölgede deneyimli rehberlerle Doğu Karadeniz yayla turlarımızı yapıyoruz.

Karadeniz Turuna Ne Zaman Çıkılır?

Karadeniz Turu için hava koşullarının en güzel olduğu dönemler Haziran, Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarıdır. Karadeniz turlarına bu aylarda çıkmanızı öneririz.

Doğu Karadeniz’de Mutfak ve Yemek Kültürü Nasıldır? Yemeden Gelmeyin Diyebileceğimiz Yöresel Lezzetler Nelerdir?

Doğu Karadeniz yayla turumuzda Rize, Artvin, Trabzon, Macahel bölgelerinde gezeceğiz. Burada yaşayan halk ta farklı kültürlere ve farklı inanışlara sahip. Macahel Bölgesi, Gürcistan sınırında yer alan bir bölgemiz. Ve burada Gürcü Mutfağının izlerini, Karadeniz’in kendine has mutfak kültürü ve doğunun izlerinin karışımından oluşan karma bir yemek kültürüne sahip. Burada yetişen tüm ürünler organik. Dolayısı ile bal, armut pekmezi, silör, armut, fındık, mısır ekmeği, beyaz mısır, üzüm, dağ çileği, kestane, yayladaki otlardan yapılan sebze yemekleri, mantılar, et yemekleri, karalahana çorbası ve sarması, fasulye kavurması, tereyağı ve daha nicesi bu bölgede önemli mutfak kültürü içerisinde yer alıyor. Trabzon ili denizden etkisini almış, balık ile ünlense de Sütlacı ile adından söz ettirmekte. Trabzon somun ekmeği, kuymak ile muhlamanın yarışı, kahvaltının vazgeçilmezi kaygana, patates kavurması, turşu kavurması, mısır ekmeği bu güzel lezzetler sürüp gidiyor. Rize bölgesine geldiğinizde hamsi tavalama, hamsili ekmek, kuru fasulye, taze fasulye kavurması, karalahana kavurma, mısır ekmeği, kırmızı benekli alabalığı, Laz böreği, çay, fındık ve yeşil çenttin güzel mi güzel lezzetleri. Artvin Şavşat bölgesi ise bölgede yetişen çeşit çeşit meyvelerinden başlayarak, beyaz mısıra, çaya, efsane dönerine, mısır ekmeğine, bol tereyağlı sac sarmadan, burgi kavurmasına kadar gürcü lezzetlerinden Laz yemek kültürüne kadar birçok karma kültürün yemeklerini, bulacağımız güzelliklere sahiptir. Doğu Karadeniz Yayla turumuzda bu lezzetlerin tadına bakıyor. Yaylada yetişen mahsullerden elde edilen yerel lezzetlerin tadına bakarken yemek kültürü ile zenginleşen yayla yaşamının izini sürüyoruz.

Doğu Karadeniz Yayla Turuna Gelirken Nasıl Giyinmelisiniz?

Doğada geçen bir haftada rahat ve konforlu bir gezi geçirmek için küçük ayrıntılara dikkat ederseniz çok güzel bir seyahat geçirirsiniz. Bunun için inceden kalına ‘’lahana modeli’’ giyinmelisiniz. İnce kısa kollu tişörtten, ince ara katmana (gömlek, uzun kolu düğmeli tişört vb) polar tarzı biraz daha kalın üst katman. En önemlisi bölgede ne zaman yağış olacağı kestirilemediği için yanınızda yağmurluğunuz mutlaka olmalıdır. Küçük bir sırt çantası yanınızda olması sizi rahatlatacaktır, Ayakkabılarınız spor veya rahat bir ayakkabı olmalıdır. Altı tırtıklı olursa yaylada rahat edersiniz. Rahat pantolon ve rengarenk giyeceğiniz kıyafetler ile harika yayla, göl, nehir ve şelale fotoğrafları çekilebilirsiniz. Güneş gözlüğünüzü ve fotoğraf makinenizin hafıza kartlarını ve şarj cihazlarını unutmayınız.

Doğu Karadeniz Yayla Turunda Konaklama Yeri Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Bölge zor bir yapıya sahip olsa da burada turizm yeni yeni gelişmeye başlamış durumda. 10 yıl önce konaklama şartları çok yetersizken şimdi doğanın kalbinde, zor şartlara rağmen güzel işler yapan butik oteller ve yıldızlı oteller mevcut. Bizde Doğu Karadeniz Yayla Turumuzda bazı bölgelerde mevcut olan butik otellerde bazı bölgelerde ise yıldızlı otellerde konaklıyoruz.

Batum’da bir gece konaklama yapıyoruz. Konakladığımız otel Batum’un yıldızlı güzel otellerini tercih ediyoruz. Batum konaklama Doğu Karadeniz Yayla turunda özel bir yer tutar. Genelde günübirlik giriş çıkış yapıldığı için Batum’u iyi ve yeterli gezilmez. Biz bu turumuzda Batum’da konaklama yaparak Batum’un gecesini ve gündüzünü rahat rahat ve yeterli zamanda geziyoruz.

Doğu Karadeniz Yayla Turlarında Mutlaka Görülmesi Gereken Yerler Nereleridir?

Doğu Karadeniz Bölgesi Kaçkar Dağları ve Karçal Dağları içerisinde yer aldığı için yemyeşil doğaya sahiptir. Bu doğal güzellik bitki örtüsü ve yasayan canlılarında doğal olarak yaşamasına imkân verir. Pokut Yaylası’nda kahve içmenizi, Sal Yaylası’nda sac kavurma ve sütlaç yemenizi, Gito Yaylası’nda salıncağa binerek kaçkar manzarasında fotoğraf çektirmenizi, yayla yollarında bulut denizi izlemenizi, Macahel’de derin derin nefes almanızı, armut pekmezi ve bal yemenizi, Cevizli Kilisesi’nde kahve içmenizi, Şavşat’ta ahşap yayla evlerini fotoğraflamanızı, Gürcistan Türkiye sınırında çiçeklerin fotoğrafını, Borçka’daki Karagöl’ü, Maral Şelalesi’ni, Polovit Şelalesi’ni, Zil Kalesi’ni, Sümela Manastırı’nı, Şavşat’ta tarlalarla birleşen colmar tarzı yaşamı görmeden gelirseniz tam bir Doğu Karadeniz Yayla turu yapmamışsınız demektir.

Düş Patikası olarak siz değerli misafirlerimiz ile birlikte tüm bu güzellikleri görüyor, Karadeniz’i doya doya yaşıyoruz.

  • Bonus Kart
  • Maximum Kart
  • World Kart