TUR HAKKINDA

Doğu Karadeniz'in engin yeşillikteki yaylalarını, muhteşem doğasını 6 Gece 7 Gün keşfe çıkıyoruz. 14 kişilik gruplarla özel ve farklı bir tur için sizi de aramızda görmek istiyoruz.

1.Gün: İstanbul - Sümela Manastırı - Uzungöl - Çamlıhemşin

Sabah saat 05.00’da İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı'nda buluşuyor ve Anadolujet hava yolları ile saat 07.10'da başlayacak olan yolculuğumuz sonrasında saat 08.55'te Trabzon Havalimanı'na varıyoruz. Kahvaltının ardından gezimize Altındere vadisi Milli Parkı'nda bulunan Sümela Manastırı ile başlıyoruz. Bulutların içindeki manastır olarak bilinen Sümela Manastırı'nı fotoğraflayıp, resterasyon tamamlanır ise Manastırın içinde geziyoruz. Sonrasında yerli yabancı herkesin ilgisini çeken Uzungöl Milli Parkı’na gideceğiz. Uzungöl, Haldizen Deresi'nden beslenen bir set gölüdür ve dağların arasında olduğundan görseli çok güzeldir. Göl etrafındaki gezimizden sonra Uzungöl’ü de tepeden görebileceğimiz Lustra Yaylası'na çıkıyoruz. Fotoğraf ve yayla gezimizin ardından Rize’nin Çamlıhemşin ilçesine doğru yola koyuluyoruz. Fırtına Deresi’ni takip ederek ilerliyor ve otelimize yerleşiyoruz.

2.Gün: Zil Kale - Gito - Palovit

Sabah derenin güzel sesi ve kuşların cıvıltısı ile uyanıyoruz. Fırtına Vadisi'nde bulunmak, derenin sesini dinlemek, onu süsleyen köprüleri fotoğraflamak, konaklarını ve içindeki yaşamları seyre dalarak bu güzel güne başlıyoruz. Doğu Karadeniz’in en çarpıcı dağı Kaçkar Dağı’nın zirvesinden akıp gelen derelerin birleşmesi sonucu şelaleler ve fırtına deresi oluşur. Derenin uzunluğu 57 km’dir. Vadi adını dereden alır. Bu dere birçok bitkiye, hayvana, insana yaşama fırsatı sunar. Bizi de gezimizin iki günü misafir edecektir. Bugün ki ilk durağımız zil kale. Fırtına deresi kadar meşhur ve zirvede bulunan kaleden etrafı seyretmek çok keyifli olacaktır. Ardından Çat Vadisi'nden geçerek Şimşir Ormanı’na ulaşıyoruz. Ormandaki molamızın ardından aslında bir Hemşin yaylası olan Gito Yaylası'na hareket edeceğiz. Manzara tek kelimeyle harika! Yaylada Verçenik, Kaçkar ve Karçal Zirveleri'ni hava açıksa görebileceğiz. Yayladan dönüşte Palovit Vadisi'nden geçerek Palovit Şelalesi'ne gideceğiz. Şelale gezimizin ardından otelimize dönüyoruz.

3.Gün: Pokut - Sal - Ayder - Borçka

Sabah kahvelerimizi Şenyuva (Çinçiva köyü) Köyü'nde içiyoruz. Burası bir dizi ile de gündeme gelen ufacık bir köy. Köyde gezinip tarihi Şenyuva Köprüsü'nde fotoğraflarımızı çekeceğiz. Sonrasında yola devam. Köyden geçerek doğu Karadeniz’in en güzel yaylası olarak tabir edilen Pokut Yaylası'na ve yanı başında yer alan Sal Yaylası'na gideceğiz. Sal ve Pokut yaylaları arasında kolay bir yürüyüş gerçekleştireceğiz. Manzara yaylada yürüdüğümüz yolda peşimizi bırakmayıp bize eşlik edecek. Eğer şansımız varsa bulut denizini seyredebiliriz. Pokut Yaylası'ndan sonra Ayder Milli Parkı'nda bulunan Ayder Yaylası'na gidiyoruz. Daha sonra Tar Vadisi'nden bulut şelalesine keyifli ve kolay bir yürüyüş gerçekleştireceğiz. Yürüyüşümüz bittikten sonra Borçka’da bulunan otelimize gidiyoruz.

4.Gün: Artvin - Şavşat

Kahvaltımızı yaptıktan sonra keyifli bir yolculuk ile Hopa – cankurtaran geçidi – Borçka üzerinden Şavşat’a gidiyoruz. Yolumuz üzerinde bulunan Artvin şehir merkezi ve dünyanın en büyük Atatürk heykelinin bulunduğu Atatepe’yi geziyoruz. Sakin şehir listesinde yer alan Şavşat’a hareket ediyoruz. Şavşat da gezimize Şavşat kalesi ile başlıyoruz. Ardından Tibet kilisesi ve bir doğa harikası olan Şavşat kara Göl’ü gezdikten sonra otelimize yerleşiyoruz.

5.Gün: Şavşat - Maçahel

Kahvaltımızı yaptıktan sonra Şavşat’tan ayrılarak Unesco tarafından tescillenmiş Türkiye’nin tek biyosfer alanı olan Maçahel’e hareket ediyoruz. Programımıza Maral Köyü'nde bulunan maral şelalesi ve ahşap süslemeleri ile bizleri tarihsel yolculuğa çıkaracak olan camileri gezerek devam ediyoruz. Maçahel merkezde yapacağımız yürüyüşün ardından konaklamamızı Türkiye ve Gürcistan sınırında bulunan Gürcü köyünde, köy pansiyonlarında yapacağız. Maçahel ve yöreye özgü enfes Gürcü yemekleri bizleri bekliyor.

6.Gün: Karagöl - Batum

Son kez Macahel Vadisi'ne bakıp bu diyara veda ediyoruz. Yolumuz bizi Borçka ilçesinde bulunan Karagöl Tabiat Parkı'na götürüyor. Bu güzel yerde vakit geçirip, göl çevresinde yürüyüş yapıyoruz. Sonra Hopa’ya uğruyor ve Karadeniz müziğini herkese sevdiren, genç yaşta kaybettiğimiz Kazım Koyuncu’nun anıt mezarını ziyaret ediyoruz. Bir sonraki durağımız sarp sınır kapısı oluyor. Ülkemizi Gürcistan’a bağlayan sınır kapısından Çoruh Nehri'nin Karadeniz'e dökülen yerine konumlandırılmış Batum'a giriş gerçekleştiriyoruz. Batum'da ilk olarak Avrupa Meydanı'nda göğe yükselen Kafkasların mitolojik yüzünü gösteren Medea Heykeli'ni görüp, sonrasında Piazza Meydanı'na gidiyoruz, Batum'un en güzel yerlerinden biri olan meydan, Avrupa şehirlerinin meydanlarını anımsatıyor. Havayı saran taze kahve kokusu ile hoş bir atmosfer sunan meydanda verdiğimiz serbest zamanın ardından Tiyatro Meydanı'nda, altın renkli Poseidon Heykeli'ni görüp fotoğraf molası veriyoruz. Tiyatro binasını, Meryem ana Katedrali'ni ziyaret ediyor sonrasın da alışveriş için serbest zaman veriyoruz. Konaklamamız Batum şehir merkezindeki otelimizde olacaktır. Akşam dileyen misafirlerimiz ile Batum ile özdeşleşmiş olan ışıklı su gösterilerini izlemeye gidiyoruz.

7.Gün: Batum - Mençuna - Trabzon - İstanbul

Kahvaltımızın ardından Batum Botanik Parkı'nı geziyoruz. Batum gezimizi tamamladıktan sonra Sarp Sınır Kapısı'ndan yurda girerek Arhavi ilçesinde yer alan Mençuna Şelalesi ve Çifte Köprüler'i görmeye gidiyoruz. Şelaleye yarım saatlik kolay bir yürüyüşle ulaşıyoruz. Gördüğümüz manzara bizi çok sevindirecek. Artık dönüş vakti deyip biriktirdiğimiz güzel anılar ile birlikte Trabzon Havalimanı'na hareket ediyoruz. Trabzon Havalimanı'ndan Anadolujet hava yolları ile saat 21.35'te İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı'na hareket ediyoruz.
Genel Şartlar
 • Tek Kişi Konaklama Farkını Online Rezervasyon Menüsünden İnceleyebilirsiniz.
 • Tur esnasında kullandığımız araçlar bölgenin arazi koşullarına uygun 14 kişilik minibüslerdir.
 • Tur programında rehber gezi noktaları aynı kalmak şartıyla değişiklik yapma hakkına sahiptir.
 • Çocuk İndirimi sadece 2 yetişkin ile birlikte konaklamak şartıyla geçerlidir.
 • Programdaki bazı günlerde öğlen yemekleri kumanya şeklinde alınacaktır.
 • Tur esnasında araçta yöreye özgü müzikler dinlenmektedir.
 • Extra tur yoktur.
 • Vizesiz.
 • Sadece kimlik veya Pasaportunuzla Gürcistan'a giriş yapabilirsiniz.
 • Türkiye ile Gürcistan Devletleri arasında yapılan anlaşma gereği TC vatandaşları Batum'a üzerinde TC kimlik numarası bulunan nüfuz cüzdanı ile geçiş yapabilmektedir. Bunun dışındaki kimlik kartları ile (ehliyet, kurum kimlikleri vs.) geçiş yapılamamaktadır. Ailesi ile birlikte (Anne ve Babanın Aynı Anda) seyahat etmeyecek olan 18 yaş altı misafirlerimizin BATUM'A geçişleri için NOTER’den onaylı MUVAVFAKATNAME almaları gerekmektedir. Bebekler, Çocuklar dâhil kimliklerde fotoğraf olması zorunludur.Kimlikler yırtık ve yıpranmış olmaması gerekmektedir. Gürcü memurları zaman zaman 10 yıldan eski olan kimlikleri kabul etmemektedir.
K.B. : Doğu Karadeniz Yaylaları ve Batum Turu konaklama opsiyonu Twin veya Triple Oda tiplerinde kişi başı fiyat için geçerlidir.
    Kötü           İyi

Gezimize gelirken mutlaka kendi sağlığınız ve gezi düzeni adına yanınızda bulunması gereken önemli malzemeleri almalısınız.
Gezi sırasında uzun süre doğa da olacağımız için sizleri düşünerek bu uyarıyı yapıyoruz.

Bu malzemeler neler? Rahat bir bot; su geçirmeyen, bilekli outdoor, yağmurluk, tüm gün yanınızda olacak ihtiyaçlarınız için küçük sırt çantası (asla kol çantası olmamalı ), şapka, güneş gözlüğü, güneş kremi, ilaçlarınız.

 • Bonus Kart
 • Maximum Kart
 • World Kart