TUR HAKKINDA

İran turu ile hem dünyanın en eski uygarlıklarından biri olan İran’ı hem de tarihi ve yaşam biçimi ile tüm turistleri cezbeden bu eşsiz coğrafyayı beraber keşfediyor, bu muhteşem İran turuna herkesi bekliyoruz. 

Deneyimli seyyah Özcan Yurdalan ile birlikte yaptığımız İran turu gezisinde diğer turistik turların tersine, gidilen mekanları tüketmeyi değil, yeniden üretmeyi önemsiyoruz. Düş Patikası olarak diğer tüm turlarımızda olduğu gibi İran turlarında da yolculuk izlenimlerimizin yaratıcılığımızı ortaya çıkarmasına fırsat veriyor; anılarımızı sözle, görüntüyle ya da yazıyla kalıcı hale getirmek için imkan yaratıyoruz. Katılımcılarımıza özel ilgi alanlarını değerlendirecek koşullar sağlıyoruz. İran’ın hem tarihi hem de doğal güzelliklerini ölümsüz hale getirmek için fotoğraf makinenizi yanınıza almayı unutmayın.

İran turlarımızda isteyen katılımcılar İran turu liderimiz Özcan Yurdalan’la fotoğraf yorumları yapabilir, seyahat kültürü ve tarihi sohbetlerine katılabilir, gezi edebiyatına dair değerlendirmelerde bulunabilir ve her zaman yol halleri üzerine konuşarak, İran turu izlenimlerimizi beraber paylaşabiliriz. 

İran turumuza katılan tüm katılımcılarla birlikte bu eşsiz yolculuğu üretmeye özen gösteririz.

1.Gün: İstanbul - Tebriz

Belirtilen saatlerde transfer araçlarımız ile sizleri evlerinizden alarak İstanbul Havaalanına gidiyoruz.18:00’dan itibaren İstanbul Havalimanı’nda THY kontuarında buluşacağız. THY’nin TK 882 sefer sayılı uçağıyla 21:30’da İstanbul’dan Tebriz’e hareket edeceğiz.

2.Gün: Tebriz - Urumiye

Tebriz’e günün ilk saatlerinde 01:45’te varacağız. Hava alanında bizi karşılayacak aracımız ve yerel rehberimizle birlikte bir gece önceden odaları ayrılmış otelimize giderek istirahat edeceğiz. Kısa bir dinlenmeden sonra aynı gün kahvaltıdan sonra Tebriz’i dolaşmaya başlayacağız. İpekyolu’nun parlak dönemlerinde kurulan çarşı doğudaki kapalı çarşıların en büyüklerinden biri. Bugün de bütün canlılığıyla Tebrizlilere hizmet veriyor. Göğ Cami’yi ve şehrin sokaklarında günlük yaşamı gördükten sonra Kapadokya benzeri Kendovan Köyü’ne gideceğiz. Burada köylülerin öğrettiği kuru meyveler, pestiller ve ballardan tadacağız, peri bacalarının içindeki evlere gireceğiz. Konaklama ve akşam yemeği için günün erken saatlerinde yerleştiğimiz otelimize döneceğiz.

Konaklama: Hotel Gostaresh 4*

3.Gün: Tebriz - Culfa - Tebriz - Tahran

Kahvaltıdan sonra Tebriz’in kuzeyine Ermenistan sınırına doğru gideceğiz. Culfa’da St Stephanus Kilisesi’ni ve Aras Nehri’nin aktığı güzel vadileri göreceğiz. Akşamüstü Tebriz’e döneceğiz ve tren istasyonuna gideceğiz.

Konaklama: Tebriz-Tahran Tren (dört kişilik yataklı kompartımanlarda)

4.Gün: Tahran

Sabah Tahran’a varacağız. Kahvaltıdan sonra şehri dolaşmaya başlayacağız. İran’ın başkenti Tahran bir müzeler kenti. Modern şehirde trafik problemi had safhada. Modern bir şehir olan Tahran’ın merkezindeki kalabalık caddelerde dolaşacağız. Gülistan Sarayı’nı, Kapalı Çarşı’yı ve Mücevher Müzesi’ni göreceğiz.

Konaklama: Hotel Ferdowsi 4*

5.Gün: Tahran - İsfahan

Kahvaltının ardından Kaşan’a hareket edeceğiz. MÖ.4.yy’dan beri insan yerleşimlerine sahne olmuş Kâşan, eşsiz sivil mimari örneği olan geleneksel evleriyle saray misali muhteşem yapılarıyla ünlü. Çöl ortasında bir vaha olan Kaşan’ın sokaklarını gezeceğiz, müze evlerde dönemin yaşam biçimi ve gelenekleri konusunda gözlem yaparak bilgi alacağız. Şehirden ayrıldıktan sonra İsfahan’a doğru yola devam edeceğiz. Yol üstündeki bir sapakta istikametimizi dağlara doğru çevireceğiz. Abyaneh Unesco’nun desteğiyle onarılmış bir dağ köyü. Abyaneh’liler yüzlerce yıldır geleneksel giysileri ve yaşam biçimleriyle Abyaneh’i özgün bir mekan olarak korumayı bilmişler. Köyün dar sokaklarında gezineceğiz fotoğraf çekme ve sohbet etme imkanımız olacak. Konaklama İsfahan. Tahran - Kaşan 249 km 2,5 saat. Kaşan - İsfahan 210 km 2,5 saat (+6 saat yoldaki ziyaretler)

Konaklama: Hotel Piroozi 4*

6.Gün: İsfahan

Sabah İsfahan’ı gezmeye başlayacağız. Safevilerin efsanevi başkenti İsfahan “Nısf-e Cehan” yani dünyanın yarısıdır. Siose, Çhubi, Khacu köprüleri, Azadi Çayhanesi ve Charbagh Caddesi ile Chehel Sütun Sarayı göreceğimiz yerler arasında. Dünyanın en büyük avlusu Nagş-e Cehan meydanı’nda, Kapalıçarşı’da ve Zayende nehri boyunca yürüyüşler yapacağız. Şehrin gecesini Zayende nehri kıyısında yaşayacağız.

Konaklama İsfahan. Konaklama: Hotel Piroozi 4*

7.Gün: İsfahan - Yezd

Sabah saatlerinden başlayarak İsfahan’ı gezmeye devam edeceğiz. Vank Katedralini ziyaret edeceğiz. Daha sonra Yezd’e doğru yola çıkacağız. Yolda Meybold’ uğrayacağız, Kervansaray’ı ziyaret edeceğiz. Yakchal denilen buz deposunu göreceğiz. Gece geç saatlerde Yezd’de olacağız. Konaklama Yezd. İsfahan - Yezd 314 km. 4 saat (+4 saat yoldaki ziyaretler)

Konaklama: Geleneksel Butik Otel

8.Gün: Yezd

Yezd, dünyanın yaşayan en eski kentlerinden biri. Dar sokakları, ilginç binaları ve yüzlerce yıldır kullanılan doğal serinletme sistemi olan Badgirleriyle UNESCO tarafından dikkatle İzlenen bir kent. Cuma Camii’ni, Zerdüştlerin kutsal ateş Tapınağı’nı, Amir Çakmak Külliyesi'ni, Cami Mescid’i ve Sessizlik Kuleler'ini ziyaret edeceğiz. Konaklama Yezd.

Konaklama: Hotel Geleneksel Butik Otel

9.Gün: Yezd - Şiraz

Sabah Şiraz’a doğru yola çıkacağız. Abarkuh’da anıtsal sedir ağacını görmek için duraklayacağız. Persepolis’i ziyaret edeceğiz. Unesco korumasındaki şehir M.Ö. 6.YY’da ı. Darius tarafından kurulmuş. Antik kent, Pers uygarlığının başlıca eserlerinden biri. Çarpıcı kabartmalar ve saray kalıntıları arasında gezinirken geçmiş yaşamların izlerine tanık olacağız. Persepolis'ten sonra bir saat mesafedeki Şiraz’a giderek akşam saatlerinde otelimize yerleşeceğiz. Konaklama Şiraz. Yezd - Şiraz- 425 km 5 saat.

Konaklama: Hotel Arg 3*

10.Gün: Şiraz

Tam gün güllerin, şairlerin ve aşkın şehri Şiraz’ı dolaşacağız bir zamanların Saltanat kenti Şiraz, Hafız’ın, Sadi’nin, Hacı Kirmani’nin şehridir. Kerim Han Kelesi’yle birlikte zengin çarşısı, Saray’ı Müşir Bedesteni, renkli cam bezemeleriyle Naser Al Molk Camii, Şii geleneğinde büyük bir yeri olan Şah Cerah türbesi, İran ünlü şairi Hafız Şiraz-ı’nin Türbesi'ni ve sivil mimari örneği olan Narencistan’ı göreceğiz. Saat 23:00’da havaalanına hareket edeceğiz.

11.Gün: Şiraz - İstanbul

Türk Hava Yolları'nın TK885 sefer sayılı uçuşu ile Şiraz’dan saat 01:55'te İstanbul Havalimanı'na uçuyoruz. İstanbul varış saat 04:55.  Turumuzun sonunda tekrar transfer araçlarımız ile evlerinize bırakılıyorsunuz.
Genel Şartlar
 • Tek Kişi Konaklama Farkını Online Rezervasyon Menüsünden İnceleyebilirsiniz.
 • Tur programında rehber yol ve hava durumundan kaynaklanan sebeblerle programda değişiklik yapma hakkına sahiptir,
 • Tur esnasında araçta yöreye özgü müzikler dinlenmektedir,
 • Ulaşımlarımız kişi sayısına göre en konforlu araçlar ile sağlanmaktadır.
  • 19 Kişilik Volkswagen Crafter & Mercedes Sprinter
  • 27 Kişilik Otokar Sultan Maxi & Isuzu Novo Lux
  • 46 Kişilik Temsa Safir & Mercedes Travego
 • Rezervasyon iptal ve iade şartlarımızı incelemek için tıklayınız.
Bayram dönemleri ve diğer özel dönemlerdeki seyahatlerinizi planladığınız tarihte gerçekleştirmek için vize başvurularınızı seyahat tarihinden minimum 60 gün önce yapmanız gerekmektedir. İran turuna katılacak olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının bu ülkelere seyahatleri vizesizdir.
K.B. : İran Turu konaklama opsiyonu Twin veya Triple Oda tiplerinde kişi başı fiyat için geçerlidir.
    Kötü           İyi
 • Gezi Biçimi: İran turumuzda kullanacağımız rota tur programımızda belirttiğimiz gibidir. Bu rotada yol alırken grubumuza ait özel araç kullanılır. Bir kente ya da ören yerine vardığımızda ortak program uygulanarak oryantasyon yapılır. Kentin önemli yerlerine, görülecek eserlere ve ziyaret edilecek yerlere birlikte gidilir. Katılımcılar bütün zamanlarını tüm grupla birlikte ve rehberin peşinde dolaşarak geçirmek zorunda değillerdir. İsteyenler ortak programlara katılır, isteyenler için serbest program üretebilecekleri koşullar yaratılır. Rehberiniz, ilgi alanlarınıza göre neler yapabileceğinizi, nereleri görebileceğinizi, istediğiniz yerlere nasıl ulaşabileceğiniz önerir ve gerekli ilişkileri kurmanızı sağlar. Katılımcıların gidilecek yerler konusunda ön araştırma yaparak bu yolculuğa çıkmaları önerilir. Yolculuk sırasında grup lideri-rehber yol akışında, rotada ve programda değişiklik yapabilir.
 • Konaklama: İran turumuzda konaklayacağımız otellerin yörenin dokusuna uygun olmasına, merkezi olmasına, sağlık ve temizlik koşullarının yeterli olmasına dikkat ederiz. Yıldız bolluğunu gökyüzünde severiz.
 • Yeme & İçme: Yolculuk sırasında yerel mutfaklardan yararlanırız. Temiz ve ekonomik lokantalarda yeriz. Programda belirtilenler dışındaki yemeklerin tamamı katılımcılara aittir ve serbesttir. Katılımcılar akşam yemekleri için ortak programa katılabilecekleri gibi kendi programlarını da yapabilirler. Yiyeceklere uyum sağlanamadığı zamanlarda ya da gerekli durumlarda diyet koşulları yaratılır. Vejetaryen ve vegan katılımcılar için İran mutfağının izin verdiği oranda besin çeşitliliği sağlamaya çalışırız.
 • Bonus Kart
 • Maximum Kart
 • World Kart