TUR HAKKINDA

Yolculuğumuz Düğmeli evleri, Yılkı atları, mağaraları, yaylaları, köyleri ve doğal güzelliği ile ünlü Antalya Toroslar’a doğru başlıyor. Tur günü İstanbul’da belirlenen duraklardan misafirlerimiz ile yola çıkacağız. Toroslar Düğmeli Evler turumuzda Doğa içerisinde izole olacağız ve hijyen kulları ile güvenle gezeceğiz. Bu turumuzda kişi sayısı Max. 8 kişidir. Bu güzel bölge; Düğmeli evleri, Yılkı atları, Altınbeşik mağarası, yaylaları, antik göç yolları, tarihi ipek yolu, gölleri ve doğal yaşamı ve yerel lezzetleri ile bizi beklemekte. Doğa, kültür, yayla ve tarihin içinde butik, size özel, hijyenik ve güvenli, izole turumuz ile seyyah gibi bir Toroslar Düğmeli evler Turu bizi bekliyor.

Antalya’nın dağları ovaları, yaylaları, gölleri, mağaraları’nın bulunduğu eşsiz güzellikteki kısmıdır Toroslar. Giden gelmez dağlarından, Ormana, Ibradi, Akseki, Üzümdere Milli Parkı, Altınbeşik Mağarası Milli Parkı ve Kocakoru Tabiat Parkı sınırları içerinde kalan bölgedir. Bölgenin kültürünü, mimari yapısı ile geçmişten günümüze yansıtan düğmeli evleri, Bahar aylarında on iki çeşit endemik çiçek türlerini görebileceğiniz Eynif Ovası, ikibin metrelerde ansızın karşınıza çıkan yılkı atları, Kuzular, oğlaklar ile Çoban yatakları, Türkiye’nin yarı aktif karstik mağara sistemleri içerisinde yer alan Altınbeşik Mağarası Milli Parkı, Antik dönemin izlerini süreceğimiz Erymna antik kenti ve sedir kokulu güzel bölge bizi beklemekte.

1.Gün İstanbul >> Antalya >> Akseki

Gece 22:00 da İstanbul’dan aracımız ile hareket ederek. Antalya Toroslar’da bulunan Ormana’ya doğru yola koyuluyoruz.

2.Gün İstanbul >> Antalya >> Akseki >> Sarıhacılar >> Onas Seyir noktası >> Ormana

Bugün ilk durağımız Akseki. Antalya’nın bir ilçesi olan Akseki, Kardelen çiçeklerinin ata toprağıdır. 1050 mt bulunan Akseki; ormancılık, bağcılık, badem yetiştiriciliği ve meyveleri ve toroslar’ın bozulmamış kültür izlerini görebileceğiniz bir ilçedir. Akseki’de bulunan Akseki Etnografya Müzesi’ni ve Restore edilmiş tarihi evleri geziyoruz. Ardından kısa bir yolculukla Sarıhacılar Köyü’ne gidiyoruz. Sarıhacılar Köyü Roma döneminden günümüze kadar kullanılan Kervan Göç Yolu üzerinde bulmakta. Sarıhacılar köyü 800 yıllık geçmişi ile bizi beklemekte. Düğmeli evleri ile meşhur köyde bulunan 650 yaşındaki ahşap camii, ahşap oymalık işleri ile ilgi çekmekte. Sarıhacılar Köyü gezimizden sonra aracımız ile Ormana’ya gidiyoruz. Ormana, Antalya’nın İbradi ilçesi sınırları içerisinde yer alır. Psidya sınırları içerisinde yer alan, Likyalıların atası olan Luvi’lerin dilinde İbradi, “akarsuyu gür” anlamda kullanılır. Konaklayacağımız butik otelimize yerleşiyoruz. Sedir kokusu ile bizi karşılayan butik otelimiz yörenin mimari dokusunu yansıtmakta. Ormana ilçesi tarihi Düğmeli evleri ile meşhur. Ormana sokaklarını geziyoruz. Aracımız ile on dakika mesafede yer alan Onas Seyir noktasına giden yol Çavuş üzümü nün yetiştiği bağların arasından geçmekte. Onas seyir noktası, panoramik olarak harika manzaraya sahip. Gün batımının keyifle izlendiği noktalar arasında. Onas seyir noktasının Ardından butik otelimize akşam yemeğimizi alıyor dinlenmeye geçiyoruz.

3.Gün Ormana >> Eynif Ovası >> Yılkı atları-Yılkı Tayları >> Tol Han

Kahvaltımızın ardından aracımız ile yaylalara doğru yola çıkıyoruz. Eynif ovası diğer bir adı ile Eynif yaylası bizi beklemekte. Aracımız ile Eynif Yaylasına doğru çıkarken yolumuz üzerinde trik sincapları, tavşanlar, endemik bitki türleri, çam ve katran ağaçları bulunmakta. Çoban yatakları, hayvancılık yapılan yerlere verilen yöresel bir isimdir. Bizde çoban yataklarının içine girip oğlakları ve anne keçileri göreceğiz. Toroslarda yetiştirilen keçilerin sütünden yapılan çoban peyniri, güveçte keçi yahnisi ve köftesi de tadabileceğimiz lezzetler arasında. Yol kenarlarında dilek taşları görecek ve dilek dilemek için kısa mola vereceğiz. Eynif yaylası bizi özgür ve keyifle gezen yılkı atları ile karşılamakta. Kervanların geçiş hattı üzerinde bulunan Eynif yaylası üzerinde Kervanların konaklama için mola verdikleri Tol Han’da bulunmakta. Tol han bugün harabe durumunda. Ayakta kalan birkaç kemeri ve duvarları bizi 1300 yıllara götürmeye yetecek yaşanmışlıkları barındırıyor. Osmanlı tarihinde Padişahın izni ile ibradi parası bile basılmış. Harika fotoğraflar çekmek için hazır olun. Görseli, tertemiz havası ve bölgenin en yüksek noktalarından biri olan ile Eynif yaylasına doyamayacaksınız. Yaylada sağlıklı herkesin yapabileceği kısa bir yürüyüş yaparak tertemiz Torosların havasını içimize çekiyoruz. Aracımız ile ormana’ya dönüşe geçiyoruz.

4.Gün Ormana >> İbradi >> Cevizli Köy >> Değirmenlik Köyü

Otelimizde alacağımız kahvaltının ardından, Ibradi ve etrafındaki köyleri gezeceğiz. Köy gezilerimiz ardından aracımız ile ‘’Kutsal ve Güzel Tepe’’ ünvanlı Cevizli Köyü’ne doğru gidiyoruz. Kagrai antik kenti üzerine yapılan Cevizli Köyü, planlı bir köy olma özelliği taşır. Tarihte Pisidia’dan gelen beylerin buraya yerleşmesi ile başlayan yaşam günümüzde devam etmektedir. Atatürk’ün talimatı ile imar planı yapılan köy, birbirini dik kesen ızgara biçiminde dikey ve yatay doğrultuda planlanmıştır. Düğmeli evleri ve düzenli sokakları ile Cevizli Köyü’nü gezecek Kutsal ve Güzel Tepe’nin keyfini süreceğiz. Aracımız ile devam ederek Değirmenlik Köyü’ne gidiyoruz. Değirmenlik Kocakoru Tabiat parkı sınırında bulunan Torosların Gidengelmez dağlarına komsu olan köyüdür. Değirmenlik köyü Manavgat çayını besleyen ana su kaynağının çıktığı yerde kurulmuştur. İçerisinde 260 yaşında su değirmeni bulunmaktadır. Beş ailenin yerleşmesi sonucu yerleşimin başladığı değirmenlik köyünü ve bölgeyi geziyoruz. Ardından aracımız ile butik otelimize dönüyoruz. Akşam yemeğini otelimizde alacağız.

5.Gün Ormana >> Ürünlü >> Altınbeşik Mağarası Milli Parkı >> İstanbul

Sabah kahvaltımızın ardından aracımız ile hareket ediyoruz. Bugün ilk durağımız olan Ürünlü Köyü’nü gezeceğiz. Bu köy koruma alınmayan köyler arasında olmasına rağmen yaşam hala devam etmekte. Köy ahalisi gezginleri ve sohbet etmeyi seviyor. Torosların çevrelediği köy İbradi bölgesinin mimari örneklerinin geçmişten günümüze bozulmadan kalması ile etkileyici. Meşegiller, çamgiller, sedir, köknar ağaçları coğrafi dokusunda önemli yer tutmakta. Ürünlü Köyü’nü gezdikten sonra aracımız ile devam ederek Altınbeşik Mağarası milli parkına gidiyoruz. Altınbeşik mağarası kısmen aktif sistemler arasındadır. Mağaranın ilk 400 mt si ziyaret edilebiliyor. 3 katılı olan mağara karstik yapısı ile dikkat çekiyor. Botlar ile gezilen mağara sarkıtlar, dikitler, doğal oluşan köprüler, havuzlar ve cam gibi suyu ile etkileyici özelliğe sahip. Türkiyede’ki en büyük yeraltı su mağarasıdır. Mağaranın 50 km lik uzunluğu ile Dünya’da yeraltı su mağaraları arasında 3. En büyük mağara özelliği taşımaktadır. Magara yı geziyor bu muhteşem doğal güzelliği doyasıya yaşıyoruz. Artık geri dönüş vakti. Mağara gezimizin ardından bu güzel bölgeye veda ediyor ve İstanbul’a doğru dönüşe geçiyoruz.
Genel Şartlar
  • Tek Kişi Konaklama Farkını Online Rezervasyon Menüsünden İnceleyebilirsiniz.
  • Tur esnasında 8 kişiye özel 16 kişilik minibüsler kullanılmaktadır.
  • Tur programında rehber gezi noktaları aynı kalmak şartıyla değişiklik yapma hakkına sahiptir.
  • Çocuk İndirimi bu turlarımızda uygulanmamaktadır.
  • Programdaki bazı günlerde öğlen yemekleri kumanya şeklinde alınacaktır.
  • Extra tur yoktur.
K.B. : Toroslar Düğmeli Evler Turu konaklama opsiyonu Twin veya Triple Oda tiplerinde kişi başı fiyat için geçerlidir.
    Kötü           İyi
  • Bonus Kart
  • Maximum Kart
  • World Kart