TUR HAKKINDA

Cibali - Fener, günümüzde halen mahalle kültürünü sürdürebilen şirin semtlerdendir. Ancak esas ilgi çeken kısmı, tarihi ve demografik yapısıdır. 

Tur Programı

Deneyimli rehberimiz eşliğinde yürüyerek gerçekleşecek gezimizde; camileri, müzeleri, kiliseleri ve şehrin mimari özgünlüğe sahip sokaklarını deneyimleyeceğiz. Turumuz Cibali Tütün Fabrikası (Kadir Has Üniversitesi) önünde saat 10:00’da toplanmayla başlayacaktır. Gruptaki arkadaşlarımızla tanıştıktan sonrani gezeceğiz. Burada Bizans döneminde İstanbul’un su ihtiyacını karşılamakta önemli rol oynayan, yeraltındaki kagir su depoları olan sarnıçları inceleyeceğiz. Sonraki rotamız büyük yazar Orhan Kemal’in evi olacak. Orhan Kemal’i andıktan sonra, 1582 yılında 3. Murad’ın annesi Nurbanu Sultan tarafından Mimar Sinan’a yaptırılan, daha sonra ise Yahudi geleneklerine göre yorumlanan Cibali Ayakapı Hamamı'nı göreceğiz. Fatih Sultan Mehmed Dönemi sadrazamlarından Küçük Mustafa Paşa (Ö.1483) tarafından yaptırılan, Türk hamamlarının geleneksel yerleşim düzeni ve mekân çözümlemeleri uygulanmış, harika mimari yapıya sahip, Küçük Mustafa Paşa Hamamı'nı göreceğiz. Daha sonra Gül Cami’ye göz atıp, tarihine tanıklık ettikten sonra İstanbul tarihinin şahitlerinden birinden, Cibali Kapı’sından geçeceğiz. Cibali Kapı’sının adının nereden geldiğini ve kim tarafından yapıldığını öğrendikten sonra tarihe meydan okuyan Aya Nikola Kilisesini dışardan göreceğiz. Sonraki rotamız ise; ne bir başkanlık binası ne de bir saray! Eski Yunan tapınaklarını andıran dört sütunlu girişiyle dikkat çeken yapı; Maraşlı Rum İlköğretim Okulu olacak. Haliç’in tarihi deniz sularının ardında yer alan ve 6. yüzyıldan beri Ortodoksluğun merkezi olan Aya Yorgi Kilisesi ve Patrikhane içerisinde değerli eşyaları göreceğiz. Sırada şatoyu andıran görkemli bir yapı, Fener Rum Lisesi olacak. Bu yapının tarihini dinleyip çevresinde fotoğrafladıktan sonra, gezimize, Bizans döneminden kalma kilise olan Moğolların Meryemi Kilisesi'nde gezimiz devam edecek. Şimdiden ne dolu bir program dediğinizi duyar gibiyiz. Daha bitmedi! Sırada Vlah Sarayı Kilisesi, Dimitri Kantemir Sarayı, Camhane ve Kadın Eserleri Kütüphanesi, Sveti Stefan Bulgar Kilisesi, Selanik Sinagogu, Balat Kapısı, Yanbol Sinagogu, Tata Minare Cami, Çana Sinagogu, Tahta Minare Cami, Çana Sinagogu, Hızır Çavuş Cami, Ahrida Sinagogu, Ermeni Okulu ve Surp Hıreşdagabet Ermeni Kilisesi’nin hikayelerini dinleyip gezimizi sonlandırıyoruz. Yapıların bir kısmı kapalı olduğundan dolayı dışarıdan bir anlatım gerçekleşecektir.
Genel Şartlar
  • Önerilen malzemeler: Rahat bir ayakkabı, Rahat Kıyafetler, Şapka, Güneş gözlüğü, Küçük sırt çantası, Yağmurluk, Düzenli kullandığınız ilaçlar, Su ve enerji vermesi için kuru yemiş / kuru meyve
  • Rehber gezinin seyrini bozacak nedenlerden (yol durumu, hava şartları ) dolayı programda değişiklik yapabilir.
Cibali Fener Turu fiyat kişi başıdır, çocuk indirimi uygulanmaz.
    Kötü           İyi
  • Bonus Kart
  • Maximum Kart
  • World Kart