Mardin Mutfağı

Mardin Mutfağı

Mardin, Kuzey Mezopotamya’nın giriş kapısı denen bölgede yer alan, dünyanın en güzel ve özel kentlerinden biridir.

 

Tarih boyunca aklınıza gelebilecek her konuyla adından söz ettiren bu şehrin elbette çok köklü bir mutfak geleneği vardır.

 

Mardin mutfağı bölgedeki gelmiş geçmiş tüm uygarlıkların kültür birikiminden oluşmuş çok özel bir mutfaktır. Süryani mutfağı günümüz Mardin mutfağının temelidir.

 

Yörenin bereketli topraklarında hemen hemen her şey yetişir. Çeşitli baharatlar, sebzeler ve özellikle de bulgur Mardin mutfağının olmazsa olmazlarıdır.

 

Yemek yapmak ayrı bir ritüeldir Mardin’de. Yemeğin hazırlık süresi oldukça uzun sürer ve yemek yaparken büyük özen gösterilir. Tüm bunlar Mardin mutfağına inanılmaz bir mistik hava katar.

 

Mardin mutfağında çok çeşitli baharatlar kullanılır. Bunların içinde tarçın, kişniş, yenibahar, mahlep, pul biber, sumak en çok öne çıkanlardır. Yemeğin lezzeti ve farkı bu çeşitli baharatlardan gelir.

 

Mardin mutfağında çok kullanılan bir başka şey de Mardin’de bolca yetişen bademlerdir.

 

Mardin turlarımızda çokça tadacağımız yörenin yemeklerinden bahsetmek gerekirse anılmadan geçilmeyecekler şunlardır:

 

Kaburga dolması denen ve iç pilavla doldurulmuş kuzu kaburgası.

 

Süryanilere has bir yemek olan Süryani dobo, en kıymetli misafirler için hazırlanan ve mutlaka bulgur pilavı ile sunulan bir et yemeğidir.

 

Kuzu eti, patates, patlıcan, pirinç ve çeşitli baharatlarla hazırlanan Maklube.

 

Bir çeşit kapalı lahmacun olan ve Şam böreği diye de adlandırılan Sembusek.

 

Haşlanmış Süryani içli köftesi Kıtel raha ya da Ikbebat. Bu özellikle Süryanilerin oruç ve perhiz dönemlerinde et ve et ürünlerini yemedikleri zamanlarda çokça yapılan bir yemektir.

 

Kızartılmış içli köfte kibbe ya da irok diye anılır.

 

Kibbeh denen işkembe çorbası, Lebenniye adıyla bilinen yoğurtlu buğday çorbası, Alluciye denen ekşili erik yahnisi ve İncasiye adındaki pekmezli erik tavası da Mardin mutfağının önde gelen bazı yemeklerindendir.

 

Bunların yanı sıra Mardin mutfağı pek çok tatlısıyla da ünlüdür.

 

Mlebbeys denen ve özellikle de Lahor ağacı köküyle renklendirilmiş mavi badem şekerleri çok lezizdir.

 

Khbeyz kavi denen peksimetleri ve leblebileri şehrin her yerinde görebilirsiniz. Bu çok eski bir gelenektir. Peksimet zaten Anadolu’da çok yaygındır ve kış için yapılır. Ama Mardin’in yüzyıllar boyunca ticaret kervanlarının ikmal yeri olduğu ve kervanlar için insanların özellikle leblebi ve peksimet aldığı düşünülürse bu daha da ilginç gelecektir gezginlere.

 

Keşkek, zerde, helva çeşitleri, cevizli tatlılar tatlı listesinde önemli bir yer tutarlar.

 

Çok büyük özenle hazırlanan cevizli sucuk ise yörenin üzümlerinin özelliği ve lezzetinden kaynaklanan başka bir yerde bulunamayacak emsalsiz bir tada sahiptir.

 

Pekmezle yapılan bir Süryani tatlısı olan Harire de oldukça leziz bir tatlıdır.

 

Bölge tümüyle üzüm bölgesi olduğu için şıra, pekmez ve Süryani şarabı da emsalsiz bir tada sahiptirler.

 

Kliçe diye anılan Süryani çöreği ise belki de Mardin tatlılarının en meşhurudur. Bu hurmalı ve bademli çöreklerin iki çeşidi bulunur, sıvı yağ ile yumurta kullanmadan yapılanlar oruç ve perhiz dönemleri içindir.

 

Mırra adı verilen acı kahve çok zahmetli bir hazırlama süresine sahiptir ve Mardin’e özgü bir kahvedir.

 

Nükhet EVERİ