Hindistan Delhi – Gurudwara Bagla Sahib Sih Tapınağı

Hindistan Delhi – Gurudwara Bagla Sahib Sih Tapınağı

Hindistan çoğunlukla herkesin şöyle durup da derin bir nefes aldığı ve bir kez daha gitmeliyim dediği bir destinasyondur. Birbirinden çok farklı kültürlerin günlük hayattaki rengarenk uyumu da tıpkı lezzetli bir yemeği çeşnilendiren baharatlar gibidir.

 

Bu coğrafyada yaşayan önemli kültürler ve dinler, Hinduizm, İslamiyet, Budizm, Jainizm ve Sihizm hakkında Hindistan turlarımızda deneyimli rehberlerimizden detaylı bilgiler alabilir ve tapınaklarını ziyaret edebilirsiniz.

 

Hindistan gezisi

 

Delhi’deki Gurudwara Bangla Sahib Sih tapınağı da Hindistan turlarımızda ziyaret edip zaman geçirdiğimiz tapınaklardan biridir.

 

Başlarına sardıkları genellikle renkli, bazen de siyah olan devasal görünümlü bez parçası sayesinde hemen her yerde kolayca fark edebilirsiniz bir Sihi. 15.yüzyılda Pencap bölgesinde ortaya çıkan Sih inancı tek tanrılı bir dindir. Sih erkekleri inançları gereği saç ve sakallarını hiç kesmezler. Kafalarına sardıkları o bez parçasının içerisinde metrelerce uzunluktaki saçları gizlidir. Bellerinde kirpan adı verilen bir hançer taşırlar, inançları nedeniyle çelik bir bileklik takar, yanlarında tahta bir tarak taşır ve mutlaka pamuklu iç çamaşır giyerler. Geleneklerine bağlı ve özünde tutucu bir topluluk olan Sihler genç nesillerinin eğitimine çok önem verirler. İngiltere ve Amerika gibi gelişmiş ülkelerde uluslararası firmalarda özellikle bilgi işlem sektöründe ve tıp alanında pek çok Sih başarılıyla çalışmaktadır.

 

Hindistan gezisi

Gurudwara Bangla Sahib Sih tapınağı altın kubbeleriyle göz alıcı gibi gözükse de aslında, mütevazi ve sade, beyaz mermerli oldukça büyük bir yapı kompleksidir. Tapınak alanına girebilmek için önce ayakkabılarımızı çıkartır ve saçlarımızı, erkekler de dahil hepimiz, bize girişte verdikleri turuncu tülbentlerle örteriz. Giriş için ziyaretçilerden asla ücret istenmez. Bağış kutusu vardır, arzu ederseniz gönlünüzden geçeni kutuya bırakırsınız. Tapınak içerisinde ayinlerin yapıldığı bölüm hep kalabalıktır, tütsü kokar ve müzik her zaman dualara eşlik eder. Biz de herkesle birlikte, oturur huşu içerisinde dinleriz, lisanı anlamasak bile muhakkak etkileniriz bu büyülü atmosferden. Fotoğraf çekmekten imtina eder, bu anı hafızalarımıza nakşederiz. Bahçede ise dua sonrası arınma ritüelinin gerçekleştiği çok basamaklı bir havuz bulunur ki bu basamaklara ghat denir. Bu kutsal suda puja yapanları rahatsız etmemek için çok fazla yaklaşmayız. Biraz daha ileride, gönüllülerin çalıştığı, dev kazanlarda çorbaların kaynadığı ve çeşit çeşit ekmeklerin piştiği mutfağa illaki gireriz. Kilo kilo patatesleri soğanları doğrayan kişi ile dilimiz döndüğünce laflar, aşçı başı izin verirse dev kepçeyle kazanı karıştırırız. Güleryüzlü insanlar lezzetli ama basit yemekler pişirir bu mutfakta. Yemekhane bölümünde ise uzun bir yer sofrası kuruludur. Sofra herkese yer vardır. Karnı doyan kalkar ve dışarıda sıra bekleyenlere yer açılır. Mutfakta yemek hazırlığına veya bulaşığa yardım etmek ise tamamen isteğe bağlıdır. Minnetle, gönüllülükle ve sorunsuz işleyen bir süreçtir bu. Karnını doyuranlara afiyet olsun der, mis gibi taze ekmek kokusunu ardımızda bırakır bahçeye çıkarız tekrar. Sıraya giren insanlar görür, merak eder biz de o tarafa yönelir sıraya gireriz. Önümüzdekiyle azıcık sohbet eder hatta bir hatıra fotoğrafı bile çektiririz. Sıra bize geldiğinde ise güzel bir sürprizle karşılaşır seviniriz. İrmik helvası. Okunmuş ve kutsal bir helvadır bize sıcak sıcak ikram edilen. Çok da lezzetlidir inanın.

 

Hindistan gezisi

 

 

Delhi’de Gurudwara Bangla Sahib Sih tapınağı ve çok daha fazla anı biriktirmek için Düş Patikası Hindistan turumuza katılabilirsiniz.

 

Meltem BERK AYAZ