TUR HAKKINDA

Ayvansaray - Balat, günümüzde halen mahalle kültürünü sürdürebilen şirin semtlerdendir. Ancak esas ilgi çeken kısmı, tarihi ve demografik yapısıdır.

Balat Ayvansaray

Fotoğrafçıların uğrak yeri olan Balat’ta hafta sonu keşfe çıkıyoruz. Yürüyerek gerçekleşecek gezimizde müzeleri, kiliseleri ve şehrin mimari özgünlüğe sahip sokaklarını göreceğiz. Deneyimli rehberlerimiz eşliğinde gerçekleşecek Balat-Ayvansaray turumuzda fotoğraf çekmeye doyamayacaksınız. Turumuz, saat 10.00’da bir aşkın eseri olan Mihrimah Sultan Cami’de başlayacak. Mihrimah Sultan Camisi'ni gezdikten sonra Bizans döneminde kilise, fetihten sonra ise cami olarak kullanılmış tarihi bir yapı olan Kariye Müzesi'ni gezeceğiz. Eşine az rastlanan mozaik ve fresklerle büyülendikten sonra Bizans ve Osmanlı'nın sıra dışı eserlerine ev sahipliği yapan Edirnekapı sokaklarında yürüyeceğiz. Bu sokaklarda yürürken, dönüşen İstanbul'un, dönüşmeye direnen gerçek kimliğini görüp, son demlerini yaşayan mahalle kültürüne dokunacağız. Eğrikapı’ya geldiğimizde Tekfur Sarayı’nı ve Kazasker İvaz Efendi Camisi'ni görme şansımız olabilir (kapalı olması durumunda anlatımı dışardan dinleyeceğiz). Bizans mimarisinden günümüze kalan Blaherna Ayazması’nı gezeceğiz. Blaherna Ayazması’nı gezdikten sonra öğle yemeği için ara vereceğiz. Lezzetli bir yemeğin ardından onlarca çocuğun top oynadığı, ip atladığı, kapı önlerinde kadınların sohbet ettiği, makaralı sistemle camdan cama çamaşırların asıldığı ve eski ‘’sokak kültürünün’’ kaybolmadığı Balat sokaklarında yürümeye devam edeceğiz. Yürüyüş sırasında Tarihi Balat Çarşısı, ve Hraştagabet Kilisesi’ni de göreceğiz. Balat sokaklarında çay kahve için kısa bir dinlenmenin tadına varacağız. Balat sokaklarında nefes aldıktan sonra, Dünya’nın iki demir kilise sisinden biri olan Sveti Stefan Bulgar Kilisesini gezdikten sonra gezimizi noktalayacağız.
Genel Şartlar
  • Önerilen malzemeler: Rahat bir ayakkabı, Rahat Kıyafetler, Şapka, Güneş gözlüğü, Küçük sırt çantası, Yağmurluk, Düzenli kullandığınız ilaçlar, Su ve enerji vermesi için kuru yemiş / kuru meyve
  • Rehber gezinin seyrini bozacak nedenlerden (yol durumu, hava şartları ) dolayı programda değişiklik yapabilir.
Balat Ayvansaray Turu fiyat kişi başıdır, çocuk indirimi uygulanmaz.
    Kötü           İyi
  • Bonus Kart
  • Maximum Kart
  • World Kart