TUR HAKKINDA

Doğu Karadeniz'in engin yeşillikteki  yaylalarını, muhteşem doğasını 6 Gece 7 Gün keşfe çıkıyoruz. 14 kişilik gruplarla özel ve farklı bir tur için, sizi de aramızda görmek istiyoruz. Büyülü yaylalar, muhteşem bir doğa, şelaleler, dereler, hiçbir yerde karşılaşamayacağımız yöreye özgü birçok endemik hayvan ve bitki türü… İşte burası Doğu Karadeniz. Doğu Karadeniz tam anlamıyla bir cennet! Yok olmaya direnen bu doğa, nice güzellikleri de içinde barındırıyor. Kendine has kültürü, Karadeniz gibi deli dolu ama tatlı mı tatlı insanı, tulumu, kemençesi ve horonu bizleri çağırıyor. Bu turumuz yayla turu konseptinde olup, doğa ile bütünleşeceğimiz bir hafa bizi beklemektedir. Turumuz 14 kişilik araçlar ile butik olarak yapılmaktadır. Tur programında bulunan yaylalara ancak bu araçlar çıkabilmektedir.  Bölgeyi  iyi tanıyan deneyimli  rehberlerle yapacağınız turumuzda yemyeşil doğanın tadını çıkarak, yaylalarda salıncak ta sallanacak, muhteşem doğanın fotoğraflarını çekip, yöresel yemeklerin tadına bakacağız. Fındık ve çayın hikayesini dinleyecek, soframıza gelen çayın bahçeden fabrikasına kadar izini süreceğiz. Gürcistan'a geçis yapıp, Batum'un doğal güzelliği yanında kahve kokan sokaklarında, kültür ve tarihini izleyeceğiz. Ali-Nino Heykeli'nden Piazza meydanına kadar kültür yansıması olan sokaklarını gezecek, mitolojik hikayelerini dinleyeceğiz. Gece hayatı ve dans gösterilerini izleyecek, gün batımı ile Batum'un keyfini süreceğiz.

1.Gün İstanbul >> Trabzon >> Sümela Manastırı >> Çamlıhemşin

Sabah belirtilen saatlerde transfer araçlarımız ile sizleri evlerinizden alarak Sabiha Gökçen Havaalanına gidiyoruz. Anadolu Jet Hava Yolları ile saat 07.10'da başlayacak olan yolculuğumuz sonrasında saat 09:00’da Trabzon Havalimanı'na varıyoruz. Kahvaltımızı hava limanına yakın keyifli bir mekanda yapıyoruz Bu arada farklı illerden gelen misafirlerimizi hava limanından alarak gezimize Altındere Vadisi Milli Parkında bulunan Sümela Manastırı ile başlıyoruz. Bulutların içindeki manastır olarak bilinen Sümela Manastırını fotoğraflayıp gezdikten sonra Rize’nin Çamlıhemşin ilçesine doğru yola koyuluyoruz. Fırtına Deresi’ni takip ederek ilerliyor ve Ayder Milli Parkında bulunan Ayder yaylasına gidiyoruz. Daha sonra Tar Vadisinden Bulut Şelalesine sağlıklı herkesin yürüyebileceği keyifli ve kolay bir yürüyüş gerçekleştireceğiz. Yürüyüş bizi Bulut şelalesine çıkaracak. Bu güzel vadide yürüdükten sonra Fırtına vadisindeki otelimize yerleşiyoruz.

2.Gün Zil Kale >> Gito >> Palovit

Sabah derenin güzel sesi ve kuşların cıvıltısı ile uyanıyoruz. Fırtına Vadisinde bulunmak; derenin sesini dinlemek, onu süsleyen köprüleri fotoğraflamak, konaklarını ve içindeki yaşamları seyre dalarak bu güzel güne başlıyoruz. Doğu Karadeniz’in en çarpıcı dağı Kaçkar Dağı’nın zirvesinden akıp gelen derelerin birleşmesi sonucu oluşan Fırtına Deresi bizi misafir edecektir. Bugünkü ilk durağımız Zil Kale. Fırtına Deresi kadar meşhur ve zirve de bulunan kaleden etrafı seyretmek çok keyifli olacaktır. Ardından Çat Vadisinden geçerek Şimşir Ormanı’na ulaşıyoruz. Ormandaki molamızın ardından aslında bir Hemşin yaylası olan Gito yaylasına hareket edeceğiz. Manzara tek kelimeyle harika! Yaylada Verçenik, Kaçkar ve Karçal Zirvelerini hava açıksa görebileceğiz. Yayladan dönüşte Palovit Vadisinden geçerek Palovit Şelalesine gideceğiz. Şelale gezimizin ardından otelimize dönüyoruz.

3.Gün Pokut >> Sal >> Artvin

Sabah kahvelerimizi Şenyuva (Çinçiva Köyü) Köyünde içiyoruz. Burası bir dizi ile de gündeme gelen ufacık bir köy. Köyde gezinip tarihi Şenyuva Köprüsünde fotoğraflarımızı çekeceğiz. Sonrasında yola devam; köyden geçerek Doğu Karadeniz’in en güzel yaylası olarak tabir edilen Pokut yaylasına ve yanı başında yer alan Sal yaylasına gideceğiz. Sal ve Pokut yaylaları arasında kolay bir yürüyüş gerçekleştireceğiz. Yaylada yürüdüğümüz yolun manzarası, yolda peşimizi bırakmayıp bize eşlik edecek, birde şansımız varsa bulut denizini seyredebiliriz. Yayla gezimizden sonra aracımız ile Hopa – Cankurtaran Geçidi – Borçka üzerinden Artvin’e doğru gidiyor ve Artvin’de bulunan otelimize yerleşiyoruz.

4.Gün Artvin >> Şavşat

Kahvaltımızı yaptıktan sonra Artvin şehir merkezi ve Dünyanın en büyük Atatürk heykelinin bulunduğu Atatepe’yi geziyoruz. Ardından Artvin’e bağlı Ardanuç ilçesinde bulunan Cehennem deresi kanyonuna gidiyoruz. Yolda giderken kırmızı kayalıkların içinden geçen harika yoldan geçiyoruz. Kuru kanyon olan Cehennem Deresi Kanyonu’nu gezdikten sonra aracımız ile seyir noktasına gidiyoruz. Öğlen yemeğimizi Ardanuç’ta yiyeceğiz. Ardından Sakin şehir listesinde yer alan Şavşat’a hareket ediyoruz. Şavşat’ta gezimize Şavşat Kalesi’ni panoramik olarak fotoğraflayarak başlıyoruz. Ardından Tibet Kilisesini gezeceğimiz köye gidiyoruz. Burası ahşap evleri ve İsviçre Alplerini andıran muhteşem doğası ile bizleri büyülüyor. Buradaki gezimizi yaptıktan sonra Dağların içindeki güzelliği ile bizleri etkileyecek, bir başka doğa harikası olan Şavşat Karagöl’ü gezeceğiz. Karagöl gezimizin ardından çok güzel köylerin içinden geçerek, manzarası ile bizi büyüleyecek doğanın kalbindeki otelimize yerleşiyoruz.

5.Gün Şavşat >> Maçahel

Kahvaltımızı yaptıktan sonra, Şavşat köylerini en güzel görebileceğimiz Yavuzköy sırtlarında bulunan seyir noktasına gidiyoruz. Sabah kahvelerimizi içerek Şavşat’tan ayrılıyoruz. Çok beğeneceğiniz ve her 10 dakikada bir fotoğraf çekmek istiyorum durun! Diyeceğiniz bir yol sizi bekliyor. Yemyeşil bir coğrafya, şırıl şırıl akan dere, şahane köyler ve mis gibi bir doğa. Meydancık ve Mısırlı köyünden geçerek Zirve noktamızda bulunan ve doğal yayla yaşamının hala devam ettiği Çurupira Yaylasına konuk oluyoruz. Yaylada yiyeceğimiz doğal ürünlerden yapılmış yayla lezzetlerinin tadına bakıp bir başka doğa harikası olan ve Unesco tarafından tescillenmiş Türkiye’nin tek Biyosfer alanı olan Maçahel bölgesine doğru inişe geçiyoruz. Programımıza Maral Köyünde bulunan Maral Şelalesi ve ahşap süslemeleri ile bizleri tarihsel yolculuğa çıkaracak olan camileri gezerek devam ediyoruz. Konaklamamızı Türkiye ve Gürcistan sınırında bulunan bu güzel Gürcü köyünde yapacağız. Maçahel ve yöreye özgü enfes Gürcü yemekleri bizleri bekliyor.

6.Gün Maçahel >> Borçka Karagöl >> Batum

Sabah kahvaltının ardından Macahel merkezi geziyoruz. Son kez Macahel Vadisine bakıp bu diyara veda ediyoruz. Yolumuz bizi Borçka ilçesinde bulunan Karagöl Tabiat Parkına götürüyor. Bu güzel yerde vakit geçirip, göl çevresinde yürüyüş yapıyoruz. Sonra Hopa’ya uğruyor ve Karadeniz müziğini herkese sevdiren, genç yaşta kaybettiğimiz Kazım Koyuncu’nun anıt mezarını ziyaret ediyoruz. Bir sonraki durağımız Sarp sınır kapısı oluyor. Ülkemizi Gürcistan’a bağlayan sınır kapısından Çoruh Nehrinin Karadeniz`e dökülen yerine konumlandırılmış Batum`a giriş gerçekleştiriyoruz. Batum`da ilk olarak Avrupa meydanında göğe yükselen Kafkasların mitolojik yüzünü gösteren Medea Heykeli`ni görüp, sonrasında Piazza Meydanı`na gidiyoruz, Batum`un en güzel yerlerinden biri olan meydan Avrupa şehirlerinin meydanlarını anımsatıyor. Havayı saran taze kahve kokusu ile hoş bir atmosfer sunan meydanda verdiğimiz serbest zamanın ardından Tiyatro Meydanında, Altın renkli Poseidon Heykeli`ni görüp fotoğraf molası veriyoruz. Tiyatro Binasını, Meryem Ana Katedrali`ni ziyaret ediyor sonrasın da alışveriş için serbest zaman veriyoruz. Konaklamamız Batum şehir merkezindeki otelimizde olacaktır. Akşam dileyen misafirlerimiz ile Batum ile özdeşleşmiş olan ışıklı su gösterilerini izlemeye gidiyoruz.

7.Gün Batum >> Mençuna,>> Trabzon >> İstanbul

Kahvaltımızın ardından Batum Botanik Parkını geziyoruz. Batum gezimizi tamamladıktan sonra Sarp Sınır Kapısından yurda girerek Arhavi ilçesinde yer alan Mençuna Şelalesi ve Çifte Köprüleri görmeye gidiyoruz. Şelaleye yarım saatlik kolay bir yürüyüşle ulaşıyoruz. Gördüğümüz manzara bizi çok sevindirecek. Artık dönüş vakti diyip biriktirdiğimiz güzel anılar ile birlikte Trabzon havalimanına hareket ediyoruz. Trabzon havalimanı ayrılma saatimiz 19:00’dur. İstanbul’dan gelen yolcularımızla birlikte Anadolujet Havayolları ile saat 21.35’da İstanbul Sabiha Gökçen havalimanına hareket ediyoruz. Turumuzun sonunda tekrar transfer araçlarımız ile evlerinize bırakıyoruz.
Genel Şartlar
 • Tek Kişi Konaklama Farkını Online Rezervasyon Menüsünden İnceleyebilirsiniz.
 • Tur esnasında kullandığımız araçlar bölgenin arazi koşullarına uygun 14 kişilik minibüslerdir.
 • Tur programında rehber gezi noktaları aynı kalmak şartıyla değişiklik yapma hakkına sahiptir.
 • Çocuk İndirimi sadece 2 yetişkin ile birlikte konaklamak şartıyla geçerlidir.
 • Programdaki bazı günlerde öğlen yemekleri kumanya şeklinde alınacaktır.
 • Tur esnasında araçta yöreye özgü müzikler dinlenmektedir.
 • Extra tur yoktur.
 • Vizesiz.
 • Sadece kimlik veya Pasaportunuzla Gürcistan'a giriş yapabilirsiniz.
 • ürkiye ile Gürcistan Devletleri arasında yapılan anlaşma gereği TC vatandaşları Batum'a üzerinde TC kimlik numarası bulunan nüfuz cüzdanı ile geçiş yapabilmektedir. Bunun dışındaki kimlik kartları ile (ehliyet, kurum kimlikleri vs.) geçiş yapılamamaktadır. Ailesi ile birlikte (Anne ve Babanın Aynı Anda) seyahat etmeyecek olan 18 yaş altı misafirlerimizin BATUM'A geçişleri için NOTER’den onaylı MUVAVFAKATNAME almaları gerekmektedir. Bebekler, Çocuklar dâhil kimliklerde fotoğraf olması zorunludur.Kimlikler yırtık ve yıpranmış olmaması gerekmektedir. Gürcü memurları zaman zaman 10 yıldan eski olan kimlikleri kabul etmemektedir.
K.B. : Doğu Karadeniz Yaylaları ve Batum Turu konaklama opsiyonu Twin veya Triple Oda tiplerinde kişi başı fiyat için geçerlidir.
    Kötü           İyi

Gezimize gelirken mutlaka kendi sağlığınız ve gezi düzeni adına yanınızda bulunması gereken önemli malzemeleri almalısınız.
Gezi sırasında uzun süre doğa da olacağımız için sizleri düşünerek bu uyarıyı yapıyoruz.

Bu malzemeler neler? Rahat bir bot; su geçirmeyen, bilekli outdoor, yağmurluk, tüm gün yanınızda olacak ihtiyaçlarınız için küçük sırt çantası (asla kol çantası olmamalı ), şapka, güneş gözlüğü, güneş kremi, ilaçlarınız.

 • Bonus Kart
 • Maximum Kart
 • World Kart